W listopadzie 2023 roku mieszkanka Gorzowa wyszła z inicjatywą likwidacji przejścia podziemnego przy ul. Piłsudskiego. Wszystko przez to, że przez częste awarie wind, z przejścia nie mogą korzystać osoby niepełnosprawne czy matki z dziećmi w wózkach. Poza tym wiele osób nie czuje się tam bezpiecznie, nie mówiąc już o dzieciach idących do szkoły.
Do tego pomysłu przyłączyła się Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Polska 2050, która napisała w tej sprawie dwie interpelacje do prezydenta Gorzowa. Radna zaproponowała możliwe rozwiązania, a także przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami okolicznych osiedli, aby wypracować najlepsze rozwiązanie. Wszystko przez to, że pojawiły się skrajne opinie gorzowian. Jedni są za likwidacją przejść, inni chcą ich pozostawienia.
Co na to wszystko władze Gorzowa? Przyznają, że sprawa jest skomplikowana i wymagają dodatkowych uzgodnień i analiz. Temat przejść podziemnych zostanie poruszony na najbliższej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Biorąc pod uwagę liczbę skrajnie różnych opinii mieszkańców w tej sprawie, miasto w pierwszej kolejności planuje zapoznać się ze stanowiskiem grona ekspertów, dlatego opinia komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie kluczowa w kontekście dalszych działań – komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.
Miasto przyznaje, że po nagłośnieniu tematu w mediach, zaczęły napływać do urzędu negatywne opinie, dotyczące likwidacji przejść podziemnych, zwłaszcza przy ul. Piłsudskiego i to nie tylko od rodziców dzieci uczęszczających do SP13.
Władze Gorzowa ponadto wskazują, że należy wziąć pod uwagę to, że pozostawienie czynnych przejść podziemnych znacznie utrudnia wykonanie, w ich bezpośrednim sąsiedztwie, bezpiecznego przejścia w poziomie jezdni, ponieważ zadaszenia tych przejść usytuowane są bardzo blisko krawędzi drogi i ewentualne dojście do przyszłego przejścia byłoby mocno przysłonięte. Nawet najlepiej skonfigurowana sygnalizacja świetlna z doświetlonym przejściem nie gwarantuje takiego poziomu bezpieczeństwa jak bezkolizyjne przejście podziemne.
- Natomiast pozostawienie przejść podziemnych wiąże się z dużymi kosztami eksploatacji, stałego utrzymania oświetlenia, sprzątania i konserwacji, co w przypadku budowy w ich sąsiedztwie przejść naziemnych, rodziłoby pytania o zasadność gospodarowania środkami publicznymi. Mając na względzie złożoność tematu i skrajnie różne opinie mieszkańców, niezbędna jest dokładna analiza możliwych rozwiązań, uwzględniająca możliwości finansowe miasta, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – podkreśla wiceprezydent Olek.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |