• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Trwa wymiana foteli na widowni Filharmonii Gorzowskiej. Za ponad 1,1 mln zł

10 stycznia 2024, 12:10, Anna Kluwak, Paulina Woźny
Firma z Krosna zajmuje się wymianą 550 foteli na widowni Filharmonii Gorzowskiej. Zdaniem dyrekcji filharmonii i melomanów, dotychczasowe fotele były wyeksploatowane, niewygodne, a w dodatku skrzypiały. Stąd też władze Gorzowa szukały firmy, która zajmie się dostawą i wymianą foteli. Koszt dostawy i wymiany 550 foteli to aż 1 mln 166 tys. 962,50 zł.

Ogłoszony pod koniec października 2023 roku przetarg na „dostawę i montaż foteli widowni głównej sali koncertowej Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej” wzbudził wśród mieszkańców Gorzowa sporo kontrowersji. Zwłaszcza, że Filharmonia Gorzowska została otwarta 18 maja 2011 roku.

Skąd zatem decyzja o wymianie foteli po zaledwie 12 latach? Jak się okazało, siedziska są już bardzo wyeksploatowane i po prostu niewygodne, a w dodatku skrzypią. - W siedziskach znajdowała się gąbka, która przez ten czas się wyrobiła, przez co ma się teraz uczucie, że siedzi się na gołej desce. Wyrobione mechanizmy powodują, że fotele skrzypią i trzeszczą, co przeszkadza w słuchaniu muzyki, zwłaszcza podczas koncertów symfonicznych – tłumaczyła w październiku 2023 roku Joanna Pisarewicz, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.

Ruszyła wymiana foteli w Filharmonii Gorzowskiej. 550 foteli za ponad 1,1 mln zł

Inwestycja obejmuje wymianę 550 foteli na widowni filharmonii. Zajmuje się tym firma Nowy Styl z Krosna za kwotę 1 mln 166 tys. 962,50 zł. Demontaż starych foteli rozpoczął się na początku stycznia. Natomiast od poniedziałku 8 stycznia rozpoczął się montaż nowych foteli. Do tej pory zostały zainstalowane trzy rzędy nowych siedzisk.

- Są to fotele premium z litego drewna. Oparcia są dźwiękochłonne. W piątek 12 stycznia zostanie zakończony montaż, więc podczas najbliższego koncertu melomani będą siedzieć już na nowych fotelach - mówi Joanna Pisarewicz, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.

Nowe fotele mają 5 lat gwarancji. Co zatem stanie się ze starymi siedziskami, które zostały zdemontowane? Filharmonia zamierza wystawić je na sprzedaż.

Tak wyglądają nowe fotele na widowni Filharmonii Gorzowskiej

Jak zatem wyglądają nowe fotele? Nogi są wykonane z lakierowanej sklejki bukowej bejcowanej. Siedzisko fotela z metalowego szkieletu rury stalowej, zatopionego w wysokiej jakości trudnopalnej, wylewanej piance poliuretanowej. Siedzisko zamknięte w pokrowcu z tkaniny tapicerskiej z poduszką. Siedzisko i oparcie tapicerowane materiałem wykonanym w 100% z poliestru. Fotele są w kolorze granatowym.

Każdy fotel zawiera numerację miejsc i rzędów. Numeracja miejsc jest haftowana na szczycie siedziska, natomiast numeracja rzędów grawerowana na skrajnej nodze w rzędzie. Z kolei mechanizm składania siedziska jest grawitacyjny, wyposażony w spowalniacz, zapewniający bezgłośne składanie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości