• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Nowy przystanek na Warszawskiej zawieszony. „Ma zostać poprawione bezpieczeństwo”

5 stycznia 2024, 17:31, Anna Kluwak
fot. gorzowianin.com
Władze Gorzowa podjęły decyzję o zawieszeniu nowego przystanku tramwajowego przy ul. Warszawskiej, gdzie doszło do potrącenia 14-latki. Przystanek ma zostać lepiej oznakowany oraz oświetlony. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo pasażerów wysiadających z tramwaju.

We wtorek 2 stycznia przy ul. Warszawskiej koło Liceum Plastycznego zostało uruchomiony nowy przystanek tramwajowy. Niestety wielu kierowców ignorowało znaki i nie zatrzymywało się przed tramwajem stojącym na przystanku, przez co stwarzało zagrożenie w ruchu drogowym.

Nie trzeba było niestety długo czekać, bo w czwartek 4 stycznia doszło do potrącenia 14-latki wysiadającej z tramwaju przez kierującego citroenem o czym portal gorzowianin.com informował jako pierwszy.

Potrącona 14-latka wysiadająca z tramwaju. Władze Gorzowa zawieszają przystanek

Władze Gorzowa tłumaczą, że utworzenie przystanku na wysokości Liceum Plastycznego wynikało z wielu próśb i sugestii, kierowanych do służb miejskich przez uczniów miejscowych szkół, które w ostatnich latach powstały w tej okolicy. O przystanek prosili też mieszkańcy nowych bloków zbudowanych w pobliżu oraz gorzowianie korzystający z instytucji usługowych i obiektów kultury.

- Miejsce, które wybrano na przystanek jest najdogodniejsze z wszystkich branych pod uwagę. Przy wyborze kierowano się zarówno względami bezpieczeństwa, jak i funkcjonalnością. Wybór konsultowano z gorzowską policją. Analizy prowadzone przez służby komunikacji miejskiej pokazują, że ta funkcjonalność jest duża, korzysta z niego wielu pasażerów, szczególnie osoby wysiadające. Problemem okazuje się jednak bezpieczeństwo pasażerów, wynikające z nieostrożności kierowców. Pomimo prawidłowego oznakowania przystanku, łamią oni przepisy ruchu drogowego i zagrażają pasażerom komunikacji tramwajowej – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Dlatego też po tym, jak doszło do potrącenia 14-latki wysiadającej z tramwaju, władze Gorzowa postanowiły zawiesić przystanek. Funkcjonowanie przystanku będzie zawieszone od soboty 6 stycznia do odwołania.

- Zawieszenie potrwa do czasu przeprowadzenia dodatkowych działań, zwiększających bezpieczeństwo pasażerów. Powinny one potrwać od około 2-3 tygodnie. Termin uzależniony jest od możliwości przeprowadzenia dodatkowych prac na rzecz bezpieczeństwa i od warunków pogodowych przy ich wykonywaniu – podkreśla Ciepiela.

A co zostanie zrobione? Działania, które zostały zaplanowane i uzgodnione z policją to:

- stworzenie jeszcze bardziej wyrazistego oznakowania poziomego i pionowego oraz miejsca przystanku:

- zwiększenie siły oświetlenia ulicznego okolicy przystanku

- stworzenie dodatkowych punktów świetlnych w jezdni (tzw. oczka)

- wymalowanie "linii peronu" na krawężniku na długości przystanku, zwiększy to jego widoczność

- zmiana na bardziej widoczne (z silniejszym tłem fluorescencyjnym) znaki D-15 i D-17 (informujące o przystanku tramwajowym i autobusowym).

- komunikaty słowne w pojazdach tramwajowych dodatkowe komunikatów informacyjnych o warunkach bezpieczeństwa

- komunikaty wizualne wyświetlane na tramwaju o warunkach bezpieczeństwa.

- Na czas zawieszenia przystanku tramwajowego, w wyznaczonym miejscu w dalszym ciągu będzie funkcjonował przystanek autobusowy, po to, by kierowcy wyrobili w sobie nawyk zatrzymywania się przed pojazdami komunikacji miejskiej. Te działania powinny przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów – przyznaje rzecznik gorzowskiego magistratu.

Będziemy informować o zakończeniu robót i ponownym uruchomieniu przystanku przy ul. Warszawskiej. Na ten moment nie wiadomo jak długo potrwają prace.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości