• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Marek Cebula: Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest gorącym problemem

28 grudnia 2023, 12:32, Oprac.: Marcin Kluwak
Źródło: Kolej Oczami Nastawniczego/Lubuski Urząd Wojewódzki
Nowy wojewoda lubuski zapowiada walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Marek Cebula chce zatrzymać młodych ludzi w naszym regionie, którzy masowo wyprowadzają się do Poznania, czy Wrocławia.

Nowy wojewoda w pierwszym wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej, Marek Cebula odcina się stanowczo od podziału regionu na Gorzów i Zieloną Górę. - Nie jestem z północy ani południa. Przecież nie trwa tu wojna secesyjna. Była w Ameryce i dawno temu się skończyła. Wojewoda jest dla wszystkich mieszkańców regionu i nie ma znaczenia miejsce zamieszkania i pochodzenia – mówi w rozmowie z Arturem Łukasiewiczem Marek Cebula.

Nowy wojewoda lubuski, który po 8 latach zastąpił na tym stanowisku Władysława Dajczaka, od razu wskazuje najważniejsze wyzwania, które stawia przed sobą. Jest to przede wszystkim zażegnanie kryzysu demograficznego w województwie lubuskim.

W wywiadzie wojewoda Cebula mówi o konieczności zatrzymania w regionie młodych ludzi, którzy teraz, chociażby z racji wykluczenia komunikacyjnego, masowo wyjeżdżają z Gorzowa, czy Zielonej Góry.

- Na wyjazdy ma wpływ wykluczenie komunikacyjne w Lubuskiem. Ono jest faktem, to nie tylko masowo odwoływane kursy pociągów. Otóż wykluczenie sprawia, że człowiek wybiera życie w innym mieście i regionie. Najpierw próbuje godzić dojazdy ze szkołą, pracą, studiami. Jednak gdy podróż do Wrocławia, Poznania wydłuża się do kilku godzin, mówi dość. Osiada gdzie indziej. I już nie wraca. Tak to działa – mówi w wywiadzie dla „Wyborczej” wojewoda Marek Cebula.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie lubuskim, to ogromne wyzwanie. Codziennie problemy z dojazdem do szkoły, czy pracy mają setki mieszkańców Gorzowa i okolic. Problem dotyczy też mieszkańców południa. Tam też wiele połączeń jest odwoływanych.

- Musimy zatrzymać młodą generację, proponując jej dobre warunki mieszkania w regionie. A one takie są, mamy czyste powietrze, nie wisi nam miastami smog. Jest w miarę bezpiecznie. Mamy niezłe warunki do życia, ludzie to doceniają. Trzeba tylko zapewnić mobilność publiczną na przyzwoitym poziomie – dodaje wojewoda.

Źródło: zielonagora.wyborcza.pl


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości