• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Czytelniczka: Tablice odsłonięte. Czy odcinkowy pomiar prędkości już działa?

21 grudnia 2023, 09:22, Anna Kluwak
fot. gorzowianin.com
W miejscowości Białcz został zainstalowany odcinkowy pomiar, który obejmuje 3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 132. Czytelniczka Sandra dopytuje się czy kamery mierzące prędkość już działają, bo tablice zostały odsłonięte.

W lipcu na drodze wojewódzkiej nr 132 w miejscowości Białcz zostały zamontowane urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Ta ma być docelowo mierzona na 3-kilometrowym odcinku drogi, który będzie obejmował całą miejscowość. Kamery wykonają zdjęcia samochodów, a także mierzą czas, w jakim samochody pokonują odcinek.

Od tamtej pory minęło już pięć miesięcy, dlatego też co jakiś czas czytelnicy portalu gorzowianin.com dopytują się czy odcinkowy pomiar prędkości już działa.

Odcinkowy pomiar prędkości w Białczu koło Gorzowa. Czy odcinkowy pomiar prędkości na DW132 koło Gorzowa już działa?

W ostatnich dniach mogło się wydawać, że kamery już mierzą prędkość ponieważ tablice zostały odsłonięte. - Czy odcinkowy pomiar prędkości w Białczu jest już aktywny? Z tablic została ściągnięta właśnie czarna folia - napisała czytelniczka Sandra.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego czy odcinkowy pomiar prędkości na drodze wojewódzkiej nr 132 został już uruchomiony.

- Zatwierdzona została organizacja ruchu, dlatego też tablice informujące o odcinkowym pomiarze prędkości zostały odsłonięte. Natomiast sam odcinkowy pomiar prędkości jeszcze nie działa. Uruchomienie urządzeń jest uzależnione od prac zakładów energetycznych. Na ten moment nie mamy ustalonej daty, kiedy kamery rejestrujące prędkość zostaną uruchomione - komentuje biuro prasowe Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jedną z ważnych zmian, która nastąpiła na DW132 jest zmiana organizacji ruchu w miejscowości Białcz, a dotyczy ona ujednolicenia dopuszczalnej prędkości. Na całym odcinku kierowcy będą mogli poruszać się z prędkością 50 kmh/h.

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy istnieje jakaś tolerancja?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki wartości błędów granicznych przyrządów pomiarowych wynoszą: +/- 3 km/h dla prędkości do 100 km/h i +/- 3% wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h. Jednak zgodnie z art. 129h ust. 5 pkt 3 Kodeksu drogowego dopuszcza możliwość błędu kierowcy w utrzymaniu dopuszczalnej prędkości do 10 km/h.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości