• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Co ze wskazówkami na wieży katedry w Gorzowie? „Kuria zbiera pieniądze”

29 listopada 2023, 17:03, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy Gorzowa chcą wiedzieć, kiedy na tarczy zegara znajdującego się na wieży katedry zostaną zamontowane wskazówki. To pytanie w imieniu gorzowian padło również podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa. Jak się okazało, zarówno na wskazówki zegara, jak i renowację organów kuria cały czas zbiera pieniądze.

W lipcu 2017 roku doszło do pożaru katedry w Gorzowie, w wyniku którego został zniszczony zegar znajdujący się na wieży świątyni. Nowa tarcza zegara została zamontowana w grudniu 2020 roku, jednak do tej pory nie ma na niej wskazówek. Dlatego też co jakiś czas mieszkańcy Gorzowa dopytują się, co ze wskazówkami.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę 29 listopada, w imieniu gorzowian pytanie w tej sprawie zadał Patryk Broszko, radny klubu Polska 2050. - Gdzie jest zegar i wskazówki na wieży? Ta kwestia męczy mieszkańców. Kiedy będziemy mogli się spodziewać wskazówek na tarczy zegara? - pytał się radny Broszko.

Jak przyznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, remont gorzowskiej katedry po pożarze nie został jeszcze oficjalnie zakończony i do wykonania jest jeszcze sporo pracy.

- Kwestia montażu mechanizmu zegara wiąże się ze wzmocnieniem wieży katedry. Te wzmocnienie należy najpierw zbudować. Sam zegar zostanie zamontowany, ale jest to kwestia czasu, ponieważ remont katedry nie został jeszcze zakończony. Do wykonania jest jeszcze wiele prac, w tym montaż wskazówek czy renowacja organów, które zostały zalane podczas gaszenia pożaru. Te prace wymagają sporego dofinansowania. Natomiast kuria cały czas zbiera pieniądze – mówił,  Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Będzie dotacja dla gorzowskiej katedry na renowację organów?

Z kolei wiceprezydent Jacek Szymakiewicz przyznał, że podczas grudniowej Sesji Rady Miasta Gorzowa prawdopodobnie zostanie poddana pod głosowanie uchwała w sprawie dotacji na renowację organów w katedrze.

Według wstępnych założeń organy miały wrócić na chór do końca 2022 roku, jednak tak się nie stało. Jak informowaliśmy w kwietniu, trzeba będzie jeszcze sporo na nie poczekać. - Co do organów, to wysokie koszty tej inwestycji powodują, że trzeba będzie na nie poczekać prawdopodobnie jeszcze około 2 lat – komentował w kwietniu ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Tak samo ks. Sapieha przyznał, że na uruchomienie zegara na wieży katedralnej trzeba będzie poczekać do czasu, gdy znajdą się środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości