• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Petycja w sprawie zieleni trafiła do prezydenta Gorzowa

20 listopada 2023, 10:13, Anna Kluwak
fot. archiwum
Gorzowscy społecznicy złożyli w Urzędzie Miasta Gorzowa petycję w sprawie zmiany podejścia do zarządzania zielenią miejską. Gorzowianie chcą powołania funkcji ogrodnika miejskiego i podkreślają, że zieleń sprzyja poczuciu komfortu w mieście. Co na to prezydent Gorzowa?

Grupie mieszkańców Gorzowa nie podoba się zarządzanie zielenią w mieście, zwłaszcza wycinka drzew. Dlatego też na początku listopada ruszyli ze zbiórką podpisów pod petycją w sprawie zmiany podejścia do zarządzania zielenią miejską.

Jak przekonują autorzy petycji, ostatnie lata nie były łaskawe dla zieleni w Gorzowie. Wszystko przez sprzedaż terenów pod budownictwo mieszkaniowe czy budowę obiektów handlowych, co spowodowało kurczenie się terenów zielonych.

Pod petycją w sprawie zieleni, która trafiła do Urzędu Miasta Gorzowa, podpisało się łącznie 105 mieszkańców Gorzowa. Co na to prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki? Zgodnie z przepisami, miasto będzie miało maksymalnie trzy miesiące na odpowiedź w tej sprawie.

Takich zmian w sprawie zieleni w Gorzowie chcą mieszkańcy

- Światowe trendy w ochronie środowiska miejskiego, to pozostawianie fragmentów tak zwanej „przyrody spontanicznej”, stref rzadko koszonych lub niekoszonych, a nawet "udziczanie" fragmentów istniejących parków. Koniecznym jest zadbanie, by wszystkie nowe nasadzenia stanowiły gatunki, które będą sobie dobrze radziły w trudnych warunkach, ale też, aby był to drzewostan urozmaicony, różnorodny, a nie jak planowane w ulicy Sikorskiego jednorodne nasadzenia grusz przypominające bardziej sad niż zieleń urządzoną. Zamiast w wyniesionych donicach, sadźmy drzewa w gruncie i w poziomie gruntu, starajmy się zasilać je deszczówką spływającą po chodnikach czy jezdniach. Takie drzewa będzie można rzadziej podlewać i będą lepiej rosły, mając dostęp do większej ilości wody. Sadźmy drzewa „bezobsługowe”, bo takie właśnie świadczą najbardziej wymierne usługi ekosystemowe – czytamy w petycji.

Społecznicy przekonują, że nasadzenia powinny być planowane w taki sposób, aby zacieniały ciągi komunikacyjne, w szczególności chodniki i chroniły przed słońcem osoby starsze, dzieci oraz osoby gorzej znoszące wysokie temperatury. Ponadto proszą o zmianę w podejściu do miejskich krzewów, których stan w wyniku niewłaściwej pielęgnacji jest obecnie katastrofalny.

- Naszym zdaniem, zbyt wiele działań w mieście dotyczy generującej znaczne koszty, tak zwanej pielęgnacji. Środki te należałoby przeznaczyć raczej na usprawnienie oczyszczania tych terenów, gdzie śmieci, odpady czy opony zalegają od lat, a mieszkańcy muszą zwoływać się w akcjach sprzątania miasta. W tej chwili mamy do czynienia z cięciem, koszeniem oraz pracą różnego rodzaju pojazdów – z mizernym efektem, bowiem wykaszane tereny straszą zazwyczaj zalegającymi śmieciami – przekonują autorzy petycji.

Zdaniem gorzowian, władze Gorzowa powinny zastanowić się nad powołaniem funkcji ogrodnika miejskiego lub wydziału zieleni miejskiej, tak aby nie łączyć tego z „oczyszczaniem” miasta. Dzięki temu udałoby się uniknąć sadzenia drzew w betonowych donicach, wycinki młodych drzew czy wykaszania roślin ozdobnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości