• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Złodzeje katalizatorów znów w akcji. Jak ustrzec się przed kradzieżą?

5 września 2023, 09:58, Marcin Kluwak
fot. czytelniczka Agnieszka
To już prawdziwa plaga. W nocy z niedzieli na poniedziałek na parkingu przy ulicy Broniewskiego w Gorzowie złodzieje odkręcali katalizatory. W jednym z przypadków im się to nie udało, bo na ulicy zostawili odkręcone śruby. - Ktoś im musiał przeszkodzić - informuje czytelniczka Agnieszka.

W ostatnich latach liczba kradzieży katalizatorów wzrosła drastycznie. Czytelnicy portalu gorzowianin.com wielokrotnie zgłaszali na policję przypadki kradzieży tych elementów. Złodziei przyciąga wysoka wartości tych metali na rynku wtórnym. Kradzież katalizatora jest stosunkowo szybkim i prostym procederem dla doświadczonych przestępców, którzy potrafią w ciągu kilku minut odciąć katalizator od pojazdu. 

Do próby kradzieży katalizatorów doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na osiedlu Staszica. Dokładniej przy ulicy Broniewskiego, złodzieje chcieli wyciąć katalizator, ale na szczęście - jak zauważa nasza czytelniczka - to im się nie udało.

Poinformujcie mieszkańców, że dochodzi do kradzieży. A może oni sami (złodzieje - przyp. red) obserwują Wasz profil i będzie to dla nich sygnał, że ludzie są informowani o takich sytuacjach - napisała w wiadomości do naszej redakcji czytelniczka Agnieszka.

O podobnych przypadkach informowaliśmy w artykule pt.: Plaga kradzieży katalizatorów na osiedlach w Gorzowie 

Dla właściciela samochodu kradzież katalizatora jest nie tylko kosztowna, ale także uciążliwe. Uszkodzenie może prowadzić do zwiększonej emisji szkodliwych gazów oraz do obniżenia wydajności silnika. Wymiana, a raczej zamontowanie nowego katalizatora nie jest też tanie. 

Jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą katalizatora?

Kluczem do uniknięcia kradzieży jest parkowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Powinno ono być dobrze oświetlone i obserwowane. Najbezpieczniejszy jest oczywiście własny garaż, ale stosunkowo dużą pewność dają też miejsca parkingowe tuż przy oknach budynków, parkingi strzeżone czy garaże podziemne - informuje serwis wulkanista.pl

Jak czytamy na portalu, złodzieje najczęściej polują na parkingach położonych na uboczu, gdzie mogą szybko i niezauważenie wyciąć fragment wydechu szlifierką kątową. Ryzyko złapania jest niewielkie, nawet jeśli hałas szlifierki zostanie zauważony przez mieszkańców sąsiednich zabudowań.

Dobrym pomysłem na zabezpieczenie się przed kradzieżą katalizatora jest też wykorzystanie autoalarmu z czujnikiem przechyłu. Dzięki temu alarm uruchomi się w momencie, gdy złodziej spróbuje podnieść auto na podnośniku lub rozpocznie wycinanie katalizatora

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości