• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 29 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Taki jest pomysł na park Czechówek. Mieszkańcy Gorzowa zabrali głos

23 sierpnia 2023, 12:29, Marcin Kluwak
fot. Anna Bonus-Mackiewicz, Urząd Miasta Gorzowa
Grupa kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa wzięła udział w spotkaniu dotyczącym modernizacji parku Czechówek. Urzędnicy przedstawili wstępną koncepcję zagospodarowania parku. Natomiast gorzowianie mówili o swoich uwagach i oczekiwaniach.

We wtorkowe popołudnie 22 sierpnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dotyczące modernizacji parku Czechówek. Wzięło w nim udział około 30 osób.

Krzysztof Leśnicki z pracowni Siedem Wzgórz przedstawił koncepcję modernizacji parku. Najważniejszym założeniem było zachowanie naturalnego, leśnego charakteru tego miejsca. Prace projektowe skupiają się głównie w dwóch punktach. Przy stawie planowane są m.in. odtworzenie kaskady kamiennej z wodospadem, ścieżka z kruszywa prowadząca do planowanej drewnianej wiaty rekreacyjno-widokowej z ławostołem, umocnienie traktu pieszego w obrębie cieku wodnego jako drewniana kładka, oczyszczenie oczka wodnego z naniesionej ziemi i mułu oraz obsadzenie go wodną roślinnością ozdobną. Natomiast na polanie planowana jest m.in.: wiata rekreacyjna, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie solarne, łąka kwietna plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boisko do gry w bule. Projektowane są również miejsca postojowe z naturalnej nawierzchni oraz nowe nasadzenia zielen.

Ponadto na terenie całego parku miałyby pojawić się oznakowania szlaku i mapy zbiorcze ułatwiające orientację podczas spacerów. Same ścieżki natomiast miałyby być oczyszczone i udrożnione. Planuje się wzmocnienia ścieżek w punktach uszkodzonych przez erozje wodne.

Mieszkańcy Gorzowa, którzy pojawili się na spotkaniu zgłaszali swoje uwagi i mówili czego oczekują przy okazji modernizacji parku. Najważniejsze kwestie, które poruszali gorzowianie to m.in. bezpieczny i dogodny dojazd do parku zarówno środkami komunikacji publicznej jak i rowerami, bezpieczna droga piesza, brak chodnika przy ul. Warszawskiej uniemożliwiający dojście do parku, możliwość rozbudowy funkcjonującego w górnej części parku toru do ekstremalnej jazdy rowerami, konieczność zwrócenia uwagi na gatunki chronione, organizacja miejsca do rozpalenia ogniska, usprawnienie systemu melioracyjnego, organizacja miejsc postojowych w innej lokalizacji np. wzdłuż drogi dojazdowej.

- Zebrane opinie i uwagi zostaną teraz poddane analizie pod kątem możliwości wprowadzenia ich do dokumentacji projektowej. Dalsze planowane kroki to przygotowanie wniosków o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej – komentuje Anna Pękalska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości