• Dziś 22°/12°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 25°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Autobusy z Gorzowa trafiły na Ukrainę

11 sierpnia 2023, 08:29, Anna Kluwak
fot. MZK Gorzów
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wspólnie z miastem Gorzów przekazał Ukrainie trzy autobusy marki Solaris. Pojazdy zostały przekazane w czwartek 10 sierpnia na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej przedstawicielom miasta partnerskiego Sumy w ramach pomocy humanitarnej.

W lutym 2023 roku, czyli rok po wybuchu wojny w Ukrainie władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Gorzowie podjęły decyzję o przekazaniu trzech autobusów marki Solaris w ramach pomocy humanitarnej do ukraińskiego miasta Sumy, które jest miastem partnerskim Gorzowa.

- Przygotowujemy trzy autobusy do przekazania dla naszego miasta partnerskiego Sumy. Będą to Solarisy, które są już wysłużone i mają przejechane ponad 1 mln kilometrów. Jednak są w stanie technicznym dobrym i są w pełni sprawne. Kończą u nas swoją służbę, ponieważ zostały zastąpione przez autobusy elektryczne – mówił w lutym Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Autobusy MZK z Gorzowa trafiły na Ukrainę. Miasto Gorzów wspiera Ukraińców

Zapowiadana pomoc, została w końcu zrealizowana. Autobusy pojechały na polsko-ukraińską granicę na własnych kołach. W czwartek 10 sierpnia na przejściu granicznym w Korczowej trzy Solarisy zostały przekazane reprezentantom miasta Sumy. Autobusy przyjechały na przejście graniczne po pokonaniu 850 km, przed nimi ponad 1000 kilometrów.

Docelowo autobusy z Gorzowa mają służyć do transportu mieszkańców na ulicach miasta Sumy, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Autobusy użytkowane dotychczas na gorzowskich ulicach to pojazdy marki Solaris Urbino 12 z 2006 roku. Przekazane zostały jako pomoc humanitarna, w celu wsparcia potrzeb komunikacyjnych mieszkańców ukraińskiego miasta, z którym Gorzów współpracuje w ramach umowy partnerskiej – komentuje Marcin Pejski, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Wartość trzech autobusów zgodnie z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego wynosi łącznie 60 300 zł netto. Koszt transportu i paliwa poniósł Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości