• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Chciał być inżynierem, został wybitnym chirurgiem. 96-latek żegna się ze szpitalem w Gorzowie

22 sierpnia 2023, 10:56, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W szpitalu w Gorzowie odbyła się uroczystość pożegnania profesora Eugeniusza Murawskiego, który był najstarszym, wciąż operującym chirurgiem dziecięcym w Polsce. 96-latek kończy swoją aktywność zawodową na sali operacyjnej, ale nadal prowadzi weekendowe zajęcia dla ratowników medycznych.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Ma 96 lat i do tej pory był najstarszym i wciąż operującym chirurgiem dziecięcym w Polsce. Mowa o profesorze Eugeniuszu Murawskim, który pracował w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Pracował, bo we wtorek 22 sierpnia odbyła się uroczystość pożegnania prof. Murawskiego w gorzowskim szpitalu. Były życzenia, kwiaty, prezenty i tort.

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

- Pan profesor to wyjątkowy człowiek, który ma w sobie tyle pozytywnej energii i ciepła. Jest to fantastyczny lekarzach, który wychował i wyszkolił wielu świetnych lekarzy. Dlatego będzie trudno przyzwyczaić mi się do tego, że kończy już karierę zawodową w naszym szpitalu. Co prawda współpracował z nami i dojeżdżał do Szczecina, ale przeprowadził wiele bardzo skomplikowanych operacji – mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Profesor Murawski na emeryturę przeszedł 21 lat temu wyłącznie z powodów formalnych. Wciąż jednak pracował pełną parą. Jeszcze trzy lata temu był czynnym chirurgiem dziecięcym – najstarszym w Polsce, ale pandemia odcięła go od operacji.

Jak sam przyznaje, chciał być inżynierem, ale został chirurgiem dziecięcym. Przez lata przeprowadził wiele skomplikowanych operacji. - Wszystko zaczęło się od kółka pediatrycznego podczas studiów. Zgłosiłem się do niego wraz z trzema koleżankami. Badaliśmy wtedy niemowlaki. Tak to się wszystko zaczęło. Przez całe życie spełniałem swoje marzenia i zamierzenia - opowiada profesor Murawski.

Chociaż przestał operować, to mówi, że chętnie popracuje do setki. Nadal weekendowo prowadzi zajęcia dla ratowników medycznych w Gorzowie - wykłada anatomię opisową i topograficzną.

W 2018 roku prof. Eugeniusz Murawski otrzymał ,,Medicus Perfectus” – czyli tytuł lekarza doskonałego przyznawany wybitnym lekarzom przez Polskie Towarzystwo Lekarskie.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości