Wiadomości

Wakacyjne grillowanie w Gorzowie — jakie przepisy obowiązują w 2023 roku?

26 lipca 2023, 08:24, Artykuł partnera
Sezon letni dla wielu gorzowian oznacza częste grillowanie w gronie rodziny i przyjaciół. Przed rozpoczęciem imprezy w plenerze warto jednak poznać obowiązujące obecnie przepisy dotyczące przyrządzania dań z rusztu. Miasto bowiem dość precyzyjnie określa, co jest dozwolone. Sprawdź, na jakich zasadach można grillować w Gorzowie Wielkopolskim w 2023 roku.

Czy w Gorzowie można urządzić grilla w sezonie letnim 2023?

Ogólnie rzecz biorąc, grillowanie w sezonie letnim 2023 jest w Gorzowie Wielkopolskim jak najbardziej dozwolone. Istnieje jednak szereg ograniczeń, których nieprzestrzeganie może skończyć się mandatem. Przepisy w jasny sposób określają, gdzie i na jakich zasadach można urządzić grilla.

Gdzie można grillować w Gorzowie?

W Gorzowie Wielkopolskim można grillować w wielu miejscach. Dotyczy to zarówno lokalizacji prywatnych, jak i publicznych. Dzięki temu ucztowanie przy daniach z rusztu jest dostępne niemal dla każdego mieszkańca miasta.

Działka lub ogródek

Właściciele działek i ogródków to prawdziwi szczęściarze. Mogą właściwie w nieograniczony sposób grillować na terenie własnej posesji. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo i nie naruszać zasad porządku publicznego. W przypadku działek ROD ponadto mogą obowiązywać dodatkowe przepisy, które mogą dotyczyć np. kwestii murowanych grilli. Pozostaje jedynie sięgnąć po Biedronka gazetka od jutra, gdzie na fanów grillowania czekają świeże wędliny, karkówka z czosnkiem niedźwiedzim, skrzydełka z kurczaka w marynacie i wiele innych smakołyków na ruszt.

Parki, skwery i place miejskie

Gorzów Wielkopolski daje mieszkańcom dość dużą swobodę w kwestii grillowania w miejscach publicznych. W mieście istnieją wyznaczone miejsca, takie jak parki, skwery i place miejskie, gdzie grillowanie jest dozwolone. Zabrania się jednak rozstawiania sprzętu na chodnikach, alejkach i w pobliżu placów zabaw. Przed grillowaniem w przestrzeni publicznej warto sprawdzić, czy nie obowiązują jakieś szczególne zasady lub ograniczenia.

Balkon

Wokół grillowania na balkonie powstało wiele mitów. Wbrew pozorom przepisy krajowe i miejskie nie zabraniają takiej rozrywki. W przypadku bloków i kamienic mogą jednak istnieć wewnętrzne przepisy wspólnot mieszkaniowych, które mogą nie zezwalać na grillowanie na balkonie. W przypadku domków jednorodzinnych warto natomiast liczyć się z opinią sąsiadów.

Tereny leśne

Grillowanie w lesie jest dozwolone, ale podlega dość sporym ograniczeniom. Przede wszystkim grilla można rozpalić tylko w wyznaczonych do tego miejscach, które ustala leśniczy. W pozostałych przypadkach grillowanie jest zabronione nie tylko na terenach leśnych, ale także w odległości mniejszej niż 100 metrów od nich. Przed rozpoczęciem imprezy warto zatem się upewnić, że w pobliżu nie znajduje się las, łąka, wrzosowisko lub torfowisko.

O czym warto pamiętać podczas grillowania latem?

Podczas grillowania latem ważne jest przestrzeganie kilku reguł, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort uczestnikom biesiadowania i ich otoczeniu. Przede wszystkim należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Grill powinien być umieszczony z dala od łatwopalnych materiałów, budynków i suchej roślinności. Należy również mieć pod ręką gaśnicę lub wiaderko z wodą, a do rozpalenia grilla używać wyłącznie produktów do tego przeznaczonych. Niezwykle ważne jest też dokładne wygaszenie paleniska.

Ponadto należy zadbać o to, żeby nie zakłócać spokoju otoczenia i sąsiadów. Należy unikać nadmiernego hałasu, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Po zakończonym grillowaniu ważne jest pozostawienie miejsca w czystości. Dotyczy to w szczególności biesiadowania w miejscach publicznych. 

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących grillowania?

Naruszenie przepisów dotyczących grillowania w Gorzowie może wiązać się z różnymi konsekwencjami prawnymi. W zależności od rodzaju przestępstwa za złamanie prawa można zostać ukaranym karą grzywny, nagany lub nawet aresztu. Przykładowo w przypadku rozpalenia grilla w lesie poza wyznaczonym do tego miejscem może kosztować nawet 5000 złotych. Jeśli natomiast "grillowicze" spowodują poważne zagrożenie pożarowe, to muszą liczyć się z możliwością otrzymania kary więzienia, w którym można spędzić aż 10 lat.

Poważne problemy mogą pojawić się również w sytuacji, gdy ze względu na nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych lub inne nieodpowiedzialne zachowanie dojdzie do pożaru. Należy też liczyć się z tym, że grillowanie może przeszkadzać sąsiadom, którzy mogą wezwać policję. W przypadku zakłócania porządku funkcjonariusz może wlepić mandat w wysokości nawet 500 zł.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości