Fracht morski wykorzystuje żeglowne akweny wodne świata (morza, oceany, kanały żeglowne) w celu dostarczenia ładunków na świecie. Obecnie kontenerowce przejmują władzę i stają się bardzo często używanymi sposobami na transportowanie dóbr drogą morską do i z Polski, i z roku na rok obserwowany jest zwiększony ruch w międzynarodowym transporcie za pomocą kontenerów. Kontenery, które widzimy na ogromnych statkach lub gdy już są wyładowane na pociągi, nie są już widokiem nieznanym.
Kontenerowiec jest specjalnym statkiem o ogromnej ładowności, który może pomieścić na swoim pokładzie niesamowitą ilość kontenerów (największy z nich mieści ponad 19 000 kontenerów!).
Zarówno eksport jak i import ładunków w kontenerach od jakiegoś czasu stał się konkurencją w stosunku do transportu towarów koleją z uwagi na to, że ładowność statku z kontenerami jest nieporównywalnie większa. Przyczynia się do tego również duża waga ładunku, której na pociąg nie możemy nadać.
Zwyczajowo, używane są dwa rodzaje kontenerów do transportu, oznaczone jako 40 HC i 20 DC.
Zarówno kontener 20 DC, jak i 40 HC są standardowymi jednostkami ładownymi, nadającymi się transportowania różnorodnych towarów. Można w nich przewozić palety, urządzenia, maszyny, towary drobnicowe, jak i sypkie (po uprzednim wyłożeniu go specjalną wkładką z tworzywa sztucznego).
Kontenery 40 HC i 20 DC trafiają do Polski z wielu części świata i ładunkiem transportowanym wspierają polskie biznesy. Dają one możliwość zamówienia i przetransportowania urządzeń i maszyn dużych i ciężkich, których nie moglibyśmy przetransportować koleją lub samolotem.
Flat rack łatwo jest opisać - to kontener, który nie posiada dwóch długich boków oraz dachu, a pozostałe krótsze boki zostały solidnie skonstruowane. Ten specjalny kontener zrobiony jest ze stali i jego przeznaczeniem jest transportowanie wielkogabarytowych i cięższych ładunków.
Metalowe kontenery z łatwością można dostosować do towaru przewożonego przez klienta. Aby zaoszczędzić, zorganizować i zagospodarować każdy centymetr sześcienny kontenera, do dyspozycji są różnego typu organizery przestrzeni - standardowe palety, skrzynie, worki lub bele, lub nawet beczki.
Kontenery przypływające do portu w Gdańsku lub Gdyni, dodatkowo przywożą produkty luzem - czyli np. koks czy nawozy.
Niektóre statki mają na pokładzie specjalne urządzenia pakujące. Produkt luzem z kontenera jest pakowany na pokładzie statku w worki, i jego dalsza droga odbywa się właśnie w takiej postaci.
Zbiornikowce pomagają również sprowadzić paliwo i opał do Polski. Kontenery-cysterny są odpowiednie do transportowania ropy naftowej, różnych rodzajów gazów (LPG, LNG) oraz substancji chemicznych do zastosowania w przemyśle. Po dotarciu do celu, substancje wyładowywane są za pomocą specjalnych rurociągów lub wypompowywane. Dalsza dystrybucja odbywa się za pomocą samochodowych cystern.
Dzięki kontenerowcom, w kontenerach do Polski dostarcza się również żywność, która w większości przypadków, jest produktem delikatnym i szybko się psuje. Specjalne kontenery-chłodnie, lub takie, które są wyposażone w systemy wentylacji powietrza, pozwalają na import i eksport produktów rolnych. Przy pakowaniu żywności delikatnej, należy umiejętnie zabezpieczyć towar, aby w trakcie podróży nie uległ przesunięciu, zgnieceniu i zniszczeniu.
Międzynarodowy transport morski to nie tylko ładunki ogromnych maszyn wykorzystywanych w przemyśle lub wielotonowe transporty węgla. Kontenery to również transporty drobnicowe, dostarczane do Polski i przeładowywane w portach. W celu ich transportowania korzysta się ze skrzyń, palet lub innych sposobów organizacji przestrzeni, aby towar właściwie zabezpieczyć podczas transportu morskiego.
Jeśli zamierzasz wykorzystać drogę morską i przetransportować duże maszyny, urządzenia lub linie produkcyjne, lub zupełnie odwrotnie - masz niewielkie skrzynie na paletach- zleć ich transport firmie solidnej, która zna branżę i ma wiedzę na temat kontenerów w małym palcu.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |