• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Co można przewozić w kontenerach?

17 czerwca 2023, 12:14, Artykuł partnera

Transport morski najpopularniejszy

Fracht morski wykorzystuje żeglowne akweny wodne świata (morza, oceany, kanały żeglowne) w celu dostarczenia ładunków na świecie. Obecnie kontenerowce przejmują władzę i stają się bardzo często używanymi sposobami na transportowanie dóbr drogą morską do i z Polski, i z roku na rok obserwowany jest zwiększony ruch w międzynarodowym transporcie za pomocą kontenerów. Kontenery, które widzimy na ogromnych statkach lub gdy już są wyładowane na pociągi, nie są już widokiem nieznanym.

Kontenery i kontenerowce

Kontenerowiec jest specjalnym statkiem o ogromnej ładowności, który może pomieścić na swoim pokładzie niesamowitą ilość kontenerów (największy z nich mieści ponad 19 000 kontenerów!). 

Zarówno eksport jak i import ładunków w kontenerach od jakiegoś czasu stał się konkurencją w stosunku do transportu towarów koleją z uwagi na to, że ładowność statku z kontenerami jest nieporównywalnie większa. Przyczynia się do tego również duża waga ładunku, której na pociąg nie możemy nadać. 

Zwyczajowo, używane są dwa rodzaje kontenerów do transportu, oznaczone jako 40 HC i 20 DC. 

Zarówno kontener 20 DC, jak i 40 HC są standardowymi jednostkami ładownymi, nadającymi się transportowania różnorodnych towarów. Można w nich przewozić palety, urządzenia, maszyny, towary drobnicowe, jak i sypkie (po uprzednim wyłożeniu go specjalną wkładką z tworzywa sztucznego).

Standardowe kontenery

Kontenery 40 HC i 20 DC trafiają do Polski z wielu części świata i ładunkiem transportowanym wspierają polskie biznesy. Dają one możliwość zamówienia i przetransportowania urządzeń i maszyn dużych i ciężkich, których nie moglibyśmy przetransportować koleją lub samolotem. 

Kontener do zadań specjalnych - flat rack

Flat rack łatwo jest opisać - to kontener, który nie posiada dwóch długich boków oraz dachu, a pozostałe krótsze boki zostały solidnie skonstruowane. Ten specjalny kontener zrobiony jest ze stali i jego przeznaczeniem jest transportowanie wielkogabarytowych i cięższych ładunków. 

W środku palety, skrzynie, worki i beczki

Metalowe kontenery z łatwością można dostosować do towaru przewożonego przez klienta. Aby zaoszczędzić, zorganizować i zagospodarować każdy centymetr sześcienny kontenera, do dyspozycji są różnego typu organizery przestrzeni - standardowe palety, skrzynie, worki lub bele, lub nawet beczki. 

Kontenery przypływające do portu w Gdańsku lub Gdyni, dodatkowo przywożą produkty luzem - czyli np. koks czy nawozy. 

Niektóre statki mają na pokładzie specjalne urządzenia pakujące. Produkt luzem z kontenera jest pakowany na pokładzie statku w worki, i jego dalsza droga odbywa się właśnie w takiej postaci.

Paliwa i surowce przemysłowe 

Zbiornikowce pomagają również sprowadzić paliwo i opał do Polski. Kontenery-cysterny są odpowiednie do transportowania ropy naftowej, różnych rodzajów gazów (LPG, LNG) oraz substancji chemicznych do zastosowania w przemyśle. Po dotarciu do celu, substancje wyładowywane są za pomocą specjalnych rurociągów lub wypompowywane. Dalsza dystrybucja odbywa się za pomocą samochodowych cystern. 

Świeże warzywa i owoce

Dzięki kontenerowcom, w kontenerach do Polski dostarcza się również żywność, która w większości przypadków, jest produktem delikatnym i szybko się psuje. Specjalne kontenery-chłodnie, lub takie, które są wyposażone w systemy wentylacji powietrza, pozwalają na import i eksport produktów rolnych. Przy pakowaniu żywności delikatnej, należy umiejętnie zabezpieczyć towar, aby w trakcie podróży nie uległ przesunięciu, zgnieceniu i zniszczeniu.

Ładunki drobnicowe 

Międzynarodowy transport morski to nie tylko ładunki ogromnych maszyn wykorzystywanych w przemyśle lub wielotonowe transporty węgla. Kontenery to również transporty drobnicowe, dostarczane do Polski i przeładowywane w portach. W celu ich transportowania korzysta się ze skrzyń, palet lub innych sposobów organizacji przestrzeni, aby towar właściwie zabezpieczyć podczas transportu morskiego. 

Jak zlecić transport kontenera drogą morską?

Jeśli zamierzasz wykorzystać drogę morską i przetransportować duże maszyny, urządzenia lub linie produkcyjne, lub zupełnie odwrotnie - masz niewielkie skrzynie na paletach- zleć ich transport firmie solidnej, która zna branżę i ma wiedzę na temat kontenerów w małym palcu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości