• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Nowy przystanek Gorzów Zachód i kładka na moście kolejowym!

6 kwietnia 2023, 13:45, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Władze Gorzowa poinformowały, że projekt który został złożony w ramach programu Kolej Plus trafił z listy rezerwowej na podstawową i tym samym zostanie zrealizowany. To oznacza budowę nowego przystanku kolejowego Gorzów Zachód, remont kładki na moście kolejowym oraz przebudowę linii kolejowej na strefę ekonomiczną w Gorzowie.

- Mamy bardzo dobre wiadomości, że nasz projekt w ramach programu Kolej Plus, który szykowaliśmy od 2019 roku i w 2021 roku zostało podpisane porozumienie z samorządami i przygotowaliśmy dokumentację, że ten projekt z listy rezerwowej przechodzi na listę podstawową i będzie realizowany - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

W ten sposób Gorzów zyska szybsze połączenie z Poznaniem, które pozwoli przejechać z Gorzowa do Poznania przez Skwierzynę i Międzychód. W ramach projektu zostanie zmodernizowana linia 363 na trasie Skwierzyna – Międzychód, zostanie również zmodernizowana linia 367 pomiędzy Gorzowem i Skwierzyną, gdzie zostaną zmienione przystanki.

Budowa przystanku kolejowego Gorzów Zachód. Modernizacja kładki na moście kolejowym w Gorzowie

- W Gorzowie zostanie wybudowany przystanek kolejowy Gorzów Zachód na wysokości Placu Słonecznego. Przebudowana zostanie również i odnowiona kładka na moście kolejowym. Ponadto zostanie również przebudowany odcinek linii 415 prowadzącej na strefę ekonomiczną w Gorzowie – podkreśla prezydent Wójcicki.

Wartość projektu to ponad 300 mln, z czego 15% jest to sfinansowania po stronie samorządów. Te 15% ma zostać podzielone na pół – 7% tej kwoty ma zapłacić Urząd Marszałkowski, a pozostałe 7% mają podzielić pomiędzy siebie samorządy - Gorzów, Deszczno, Skwierzyna, Deszczno, Przytoczna, Międzychód oraz powiat gorzowski, powiat międzyrzecki i powiat międzychodzki. Gorzów tym samym będzie musiał zapłacić 13 mln zł.

- Cała inwestycja jest do zrealizowana w ramach planu 7-letniego. Samorządy podtrzymują wolę realizacji tej inwestycji, mamy nadzieję, że Urząd Marszałkowski się z tego nie wycofa. Jest to dla nas świetna wiadomość, że w Gorzowie w końcu się coś ruszy w sprawie inwestycji kolejowych – komentuje Wójcicki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości