• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Co mieszkańcy chcą zmienić w Gorzowie?

5 kwietnia 2023, 07:42
fot. archiwum
Biuro konsultacji społecznych i rewitalizacji podsumowało nabór wniosków do budżetu obywatelskiego 2024. Mieszkańcy Gorzowa złożyli łącznie 156 pomysłów na to jak chcą zmienić Gorzów. Najwięcej wniosków dotyczy remontów dróg, zieleni oraz oświetlenia. Swoje pomysły zgłosiło 107 gorzowian, z czego 27 osób złożyło więcej niż jeden wniosek.

W połowie marca urzędnicy zakończyli przyjmowanie wniosków w ramach budżetu obywatelskiego 2024. Mieszkańcy złożyli łącznie 156 projektów zadań, z których część może zostać zrealizowana w przyszłym roku. Teraz trwa ich weryfikacja. Biuro konsultacji społecznych i rewitalizacji przygotowało pierwsze podsumowanie, jeżeli chodzi o zgłoszone pomysły. Co zatem mieszkańcy chcą zmienić w Gorzowie?

Najwięcej wniosków, bo aż 34 dotyczy remontów dróg – to o 5 więcej niż w poprzedniej edycji. Kolejne miejsca zajmują zieleń, oświetlenie, infrastruktura związana ze sportem i rekreacją oraz ścieżki i chodniki. W tej edycji spory wzrost widać w kategorii wydarzenia. Zgłoszono ich aż 12, to o 7 więcej niż w roku ubiegłym.

Więcej, niż rok temu jest również pomysłów dotyczących sąsiedzkich miejsc spotkań oraz miejsc relaksu. Choć podobne projekty pojawiały się już w poprzednich latach, to obecnie jest ich nieco więcej.

Trend, który utrzymuje się od ubiegłorocznej edycji to zieleń. Choć wniosków, w których jest ona podstawowym elementem jest nieco mniej niż poprzednio, to zadania z pozostałych kategorii takich jak parkingi, czy ścieżki i chodniki a nawet wydarzenia zawierają sporo zielonych akcentów.

Co się dzieje złożonymi wnioskami w ramach budżetu obywatelskiego 2024?

Na ukończeniu jest etap oceny formalnej. Wiedzą o tym wnioskodawcy, których urzędniczki wzywają do uzupełnień. Najczęściej występujące braki w złożonych formularzach, to brak podpisów osób popierających dany projekt lub ich nieczytelność.

- W najbliższych dniach pierwsze wnioski zostaną poddane ocenie merytorycznej. Etap oceny merytorycznej zakończy się w lipcu. W sierpniu natomiast mieszkańcy mogą spodziewać się wykazu pozytywnie i negatywnie ocenionych wniosków. Wtedy też wnioskodawcy, których zadania otrzymały negatywną ocenę, będą mogli złożyć odwołanie – komentuje Anna Pękalska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Harmonogram budżetu obywatelskiego 2024 w Gorzowie

marzec – lipiec: weryfikacja merytoryczna wniosków przez zespół opiniujący,

początek sierpnia: publikacja wykazu pozytywnie i negatywnie ocenionych wniosków,

wrzesień: spotkania dyskusyjne z obowiązkowym udziałem autorów i autorek pozytywnie ocenionych wniosków,

październik: głosowanie,

koniec października: ogłoszenie wyników,

listopad: ewaluacja.

Ile pieniędzy przeznaczono na budżet obywatelski 2024 w Gorzowie?

Na Budżet Obywatelski 2024 przeznaczono kwotę 8.276.884 zł podzieloną na poniższe kategorie. Składają się na nią również środki przeznaczone na rezerwę oraz działania informacyjne. Maksymalne wartości zgłaszanych zadań to:

W kategorii rejonowej 434 583 zł:

· 434 583 zł na projekt zadania twardego,

· 26 000 zł na projekt zadania miękkiego.

W kategorii oświatowej 1 490 000 zł:

· 1 490 000 zł na projekt zadania twardego,

· 26 000 zł na projekt zadania miękkiego.

W kategorii ogólnomiejskiej jest do wydania 745 000 zł w tym:

· 670 500 zł na projekt zadania twardego,

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości