• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

W Gorzowie powstało Centrum Migranta

16 marca 2023, 14:00, Marcin Kluwak
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Obywatele Ukrainy mieszkający w Gorzowie będą mogli otrzymać bezpłatną pomoc w różnych dziedzinach życia. W Gorzowie powstało właśnie pierwsze Centrum Migranta. Otwarcie zaplanowano na czwartek 23 marca.

W 2019 roku szacowało się, że w Gorzowie i powiecie gorzowskim mieszka ponad 20 tys. obywateli Ukrainy. W ciągu ostatnich 4 lat ta liczba mogła się zwiększyć nawet o 10 tys. osób. Wpływ na to miał m.in. wybuch wojny w Ukrainie. Do Gorzowa trafiło kilka tysięcy uchodźców, z czego część z nich postanowiła zostać na stałe w naszym mieście. Około 2,5 tys. obywateli Ukrainy złożyło wniosek w Urzędzie Miasta Gorzowa o nadanie numer PESEL. Ponadto z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w 2022 roku w Gorzowie urodziło się 148 dzieci Ukraińców.

Centrum Migranta w Gorzowie. Tutaj obywatele Ukrainy otrzymają bezpłatną pomoc

Z tego też powodu w Gorzowie powstało właśnie pierwsze Centrum Migranta, w którym pomoc znajdą Ukraińcy. Punkt informacyjno-doradczy będzie się mieścił w budynku przy ul. Kosynierów Gdyńskich 54. Oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek 23 marca o godz. 10.

W Centrum Migranta obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać bezpłatne konsultacje w sprawie karty pobytu, obywatelstwa, tego jak zorganizować ślub w Polsce i jak zarejestrować noworodka. Uzyskają również niezbędne odpowiedzi na pytania dotyczące przedszkoli i szkół, wypłaty świadczeń 500 plus i 300, dodatku mieszkaniowego, zasiłku rodzinny, dofinansowania żłobka czy starania się o numer PESEL.

Ponadto Ukraińcy będą mogli uzyskać pomoc w uznawaniu kwalifikacji zawodowych w Polsce, tłumaczeniach przysięgłych, legalnym zatrudnieniu i napisaniu CV czy też w sprawie opieki medycznej i ubezpieczenia społecznego. Nie zabraknie również pomocy prawnej, psychologicznej i doradcy zawodowego.

Centrum jest wspólnym projektem Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i Fundacji Integracji I Rozwoju Cudzoziemców w Polsce. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, z wyjątkiem czwartku, gdzie godziny otwarcia to 10-18.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości