Wiadomości

Gorzów: W pierwszy dzień wiosny zatańczą przeciwko przemocy

16 marca 2023, 13:04
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Po raz kolejny Gorzów włącza się w akcję „Nazywam się Miliard - One Billion Rising”. Tradycyjnie taniec przeciwko przemocy odbywa się 14 lutego w Walentynki, jednak w tym roku mieszkańcy Gorzowa zatańczą w pierwszy dzień wiosny, czyli wtorek 21 marca. Start o godz. 13 na Starym Rynku.

"Nazywam się Miliard - One Billion Rising" to taniec miliona kobiet przeciwko przemocy. Akcja odbywa się co roku 14 lutego w Walentynki w miastach na całym świecie. Co istotne, wszędzie tańczy się do tej samej piosenki w wersji angielskiej i polskiej – wszędzie jest to dokładnie taki sam układ "Break the chaine". Natomiast hasło przewodnie to "Tylko tak oznacza zgodę", które mówi o tym, że seks bez wyraźnej zgody to gwałt.

Jednak w tym roku, happening w Gorzowie nie odbył się w lutym, a mieszkańcy miasta zatańczą przeciwko przemocy w pierwszy dzień wiosny, czyli wtorek 21 marca. Akcja "Nazywam się miliard" odbędzie się o godz. 13 na Starym Rynku.

Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich gorzowian, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dlaczego warto zatańczyć przeciwko przemocy? - Bo 1 na 3 Polki doświadczyła gwałtu lub próby gwałtu, a 1 na 5 została zgwałcona. Bo 9 na 10 Polek doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej. Bo 92% Polek nie zgłosiło go policji! Ze wstydu i lęku przed tym, jak zostaną potraktowane. Bo najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40%). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13% gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60% w zawieszeniu. Bo polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich. Bo to cały czas kobieta musi udowadniać, że się broniła, że była „odpowiednio” ubrana, że nie była pod wpływem alkoholu, że wystarczająco głośno powiedziała „nie” - podkreślają organizatorzy.

Próba tańca odbędzie się w czwartek 16 marca o godz. 16 w sali MCK przy ul. Drzymały.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości