• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

1 marca 2023, 12:10
foto: Łukasz Kulczyński
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki złożył 1 marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w Parku Górczyńskim.

- To bardzo ważne, aby pamiętać o trudnej historii, która przez lata była zagrzebywana, chowana, w świadomości społeczeństwa. Dziś możemy śmiało o tym mówić, o trudnej historii lat powojennych, o ludziach, którzy walczyli z systemem, walczyli o naszą wolność, niepodległość i suwerenność – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

5 marca w Gorzowie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

- To bardzo dobra inicjatywa, bo utrwala w naszej świadomości historyczne już wydarzenia. A pamięć o tych wydarzeniach jest ważna i istotna, bo historia nas uczy i pozwala nam wyciągać wnioski na przyszłość – dodał Jacek Wójcicki.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

1/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

2/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

2/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

3/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

3/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

4/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

4/4 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości