• -1 /-5°
  • Dziś -1°/-7°
  • Jutro -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak długo żyją mieszkańcy Gorzowa i powiatu gorzowskiego?

4 stycznia 2023, 12:23
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotował raport na temat sytuacji zdrowotnej Polaków i długości życia. Jak wynika z raportu, pandemia COVID-19 przyczyniła się do skrócenia długości życia Polaków. Jak długo żyją gorzowianki i gorzowianie, a jak mieszkańcy powiatu gorzowskiego?

Z najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – 2022”, który przygotował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że nie jest dobrze jeżeli chodzi o sytuację zdrowotną Polaków i długość życia. - Pandemia wywołana przez COVID-1 spowodowała ogromne straty w zdrowiu ludności i przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia długości życia ludności Polski — czytamy w raporcie.

Pandemia jednak jedynie wzmocniła fatalny trend dotyczący długości życia Polaków, bo obserwowany był już przed pandemią. Jak czytamy w raporcie, w latach 2014-2019 w przypadku mężczyzn nastąpiło spowolnienie wzrostu długości życia, natomiast u kobiet w latach 2016-2019 długość życia zaczynała spadać. Od wielu lat występuje w Polsce niekorzystne zjawisko większej liczby zgonów mężczyzn, niż kobiet, a co za tym idzie znacznie krótsza długość ich dalszego życia niezależnie od wieku. Natomiast ta różnica jeszcze bardziej się pogłębiła w wyniku pandemii.

W 2021 roku średnia długość życia Polaków była krótsza o 2,3 roku w stosunku do 2019 roku. Długość życia Polek skróciła się o 2,1 roku. Mężczyźni żyją najdłużej (średnio 73-78 lat) w południowej oraz środkowo-zachodniej Polsce. Najkrócej (68-70 lat) na zachodnich i wschodnich krańcach Polski oraz w centralnych powiatach. Z kolei kobiety żyją najdłużej we wschodniej i południowej Polsce (81,3-83,2 lat), a najkrócej w zachodniej i centralnej części kraju (77-78,7 lat).

Średnia długość życia w Gorzowie i powiecie gorzowskim

Jak w tym wszystkim wypada miasto Gorzów i powiat gorzowski? Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w Gorzowie średnia długość życia mężczyzn skróciła się średnio o 2,6 lat. Natomiast w powiecie gorzowskim długość życia wzrosła aż o 0,8-0,9 roku. W przypadku kobiet, na terenie Gorzowa długość życia o 1,6-1,7 roku, a w powiecie gorzowskim panie żyją krócej o 1,7-1,9 roku.

Jaka jest zatem średnia długość życia? Co ciekawe, mężczyźni mieszkający na terenie powiatu żyją dłużej, od panów mieszkających w mieście. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, mężczyźni w powiecie gorzowskim żyją średnio 71,6-71,9 lat, natomiast w Gorzowie 71-71,3 lat.

W przypadku kobiet, zarówno panie mieszkające na terenie powiatu gorzowskiego i Gorzowa żyją tyle samo. Średnia to wieku, którego dożywają kobiety to 79,1-79,4 lata.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości