Wiadomości

Mieszkanka Gorzowa straciła 50 tys. zł

22 listopada 2022, 11:33
fot. archiwum
Młoda kobieta straciła swoje oszczędności, po tym, jak uwierzyła w historię przestawioną przez oszustów, którzy podszyli się pod bank. Kobieta stosowała się do poleceń, które słyszała w telefonie. Zadzwonić do niej miał pracownik banku, a nawet policjant. Kobieta uwierzyła w przedstawioną jej historię i straciła 50 tysięcy złotych.

Pomysłowość oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze nie zna granic. Najczęściej przestępcy oszukują na „wnuczka”, „policjanta”, „wypadek”, „na olx”, „niedopłatę do prądu”, „niedopłatę do paczki” czy na „niezapłacony mandat”. Tym razem oszuści podszyli się pod bank i niestety próba wyłudzenia pieniędzy okazała się skuteczna. Młoda mieszkanka Gorzowa straciła w ten sposób aż 50 tys. zł.

- Do kobiety zadzwonił rzekomy pracownik, który przekonywał, że ktoś próbował wypłacić z konta pieniądze i złożył wniosek o kredyt. Obsługa banku poinformowała, że doszło do wycieku danych. W „trosce” o gotówkę rzekomi pracownicy poinformowali o kolejnych krokach. Wykonywanie instrukcji przekazywanych przez oszustów skutkowało przekazaniem za pomocą kodów blik aż 50 tysięcy złotych. W akcję włączył się również rzekomy funkcjonariusz policji. Pieniądze miały znaleźć się na koncie kobiety w ciągu kilkunastu minut. Tak się jednak nie stało – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Następnie kobieta zadzwoniła pod numer z którego odebrała wcześniej połączenie. Okazało się, że dodzwoniła się na istniejąca infolinię jednego z banków. To właśnie tam została poinformowana, że doszło do oszustwa. Numer telefonu, z którego miał dzwonić policjant, był przypisany do jednej z jednostek. Kiedy mieszkanka Gorzowa dowiedziała się, że została oszukana, powiadomiła o całej sprawie policję i złożyła zawiadomienie.

- Taki atak to spoofing. Przestępcy podszywają się pod banki, instytucje, urzędy, firmy, a nawet osoby fizyczne. Wszystko po to by wyłudzić dane lub pieniądze. Cyberprzestępcy używają narzędzi, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany numer.

Metody działania oszustów sprawiają, że musimy zachować czujność i rozwagę. Nawet jeśli na telefonie wyświetla się numer bliskiej nam osoby pamiętajmy, że połączenie może być sfałszowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto je zakończyć i samodzielnie wybrać numer. Nie podejmujmy także gwałtownych decyzji dotyczących naszych oszczędności. Pośpiech i strach nie są najlepszym doradcą – tłumaczy Jaroszewicz.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości