• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

Nowe szanse dla gorzowskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych

24 października 2022, 11:51
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Gorzowski Zespół Szkół Ogrodniczych staje przed szansą rozwoju. Przejęcie przez ministerstwo rolnictwa zapewni szkole stabilizację funkcjonowania i pozwoli na rozwój kształcenia w kierunkach ważnych dla rolnictwa i branż związanych z rolnictwem

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

- Od roku prowadziliśmy rozmowy z ministerstwem rolnictwa na temat przekazania Zespołu Szkół Ogrodniczych do prowadzenia przez to ministerstwo. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy aprobatę
dla naszego wniosku. W ubiegłym tygodniu gościliśmy przedstawicieli ministerstwa rolnictwa na wizji lokalnej. I dzisiaj już możemy przekazać bardzo dobrą wiadomość - Zespół Szkół Ogrodniczych stanie się szkołą prowadzoną przez ministerstwo. Wspierała nas w tych rozmowach pani poseł Elżbieta Rafalska, służyła pomocą merytoryczną i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo bez jej aktywności tego projektu by nie było – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. 

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

- Jest to bardzo istotne, bo ministerstwo ma dużo większe możliwości wpływu na rozwój tej szkoły,
na jej finansowanie, na rozwój nowych kierunków kształcenia i na poprawę infrastruktury samej szkoły – dodał prezydent Wójcicki. 

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent przedstawi radnym projekt odpowiedniej uchwały
o intencji przekazania szkoły ministerstwu i poprosi radnych o jej poparcie. 

- Miasto wystąpiło do wicepremiera Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa z wnioskiem o przejęcie Zespołu Szkół Ogrodniczych. Prezydent Gorzowa uzasadniał to większymi szansami rozwojowymi, tym, że kierunki, które są realizowane w tym zespole szkół, spełniają wszystkie wymagania, które stawia ministerstwo rolnictwa, jeżeli tego typu szkoły branżowe prowadzi. Prezydent Wójcicki zwrócił się o poparcie tego wniosku, co też zrobiłam – mówiła Elżbieta Rafalska, poseł do Parlamentu Europejskiego.  

- Najważniejsze jest to, że szkoła jest niezwykle przyszłościowa, że można w niej będzie rozwijać różne, ważne dla rolnictwa kierunki. Przed przejęciem szkoły konieczne będą do spełnienia procedury i wymagania, które resort rolnictwa stawia – powiedziała poseł Rafalska. 

Te wymagania to uchwała rady powiatu, którym jest również miasto Gorzów, potem porozumienie zawarte pomiędzy miastem a ministerstwem rolnictwa. Ministerstwo musi też otrzymać wycenę kosztów utrzymania, dotychczas realizowanych z subwencji oświatowej. Wtedy może uwzględnić przejęcie szkoły i jej finansowanie w swoim kolejnym budżecie. Dzięki temu ministerstwo będzie mogło zaangażować się we wsparcie finansowe, inwestycyjne i programowe. 

- Myślę, że jest to wspólny interes, nie tylko ministerstwa i gorzowskiego samorządu, ale przede wszystkim uczniów, przyszłych specjalistów w zawodach rolniczych – stwierdziła Elżbieta Rafalska. 

Szkoła może zostać przejęta przez ministerstwo nie wcześniej niż w styczniu 2024 roku. Teraz już trwa rok szkolny i w jego trakcie przejęcie jest niemożliwe, nie można też szkoły przenieść w trakcie trwającego roku budżetowego. Realnym terminem jest więc styczeń 2024. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości