Wiadomości

Nowe szanse dla gorzowskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych

24 października 2022, 11:51
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Gorzowski Zespół Szkół Ogrodniczych staje przed szansą rozwoju. Przejęcie przez ministerstwo rolnictwa zapewni szkole stabilizację funkcjonowania i pozwoli na rozwój kształcenia w kierunkach ważnych dla rolnictwa i branż związanych z rolnictwem

- Od roku prowadziliśmy rozmowy z ministerstwem rolnictwa na temat przekazania Zespołu Szkół Ogrodniczych do prowadzenia przez to ministerstwo. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy aprobatę
dla naszego wniosku. W ubiegłym tygodniu gościliśmy przedstawicieli ministerstwa rolnictwa na wizji lokalnej. I dzisiaj już możemy przekazać bardzo dobrą wiadomość - Zespół Szkół Ogrodniczych stanie się szkołą prowadzoną przez ministerstwo. Wspierała nas w tych rozmowach pani poseł Elżbieta Rafalska, służyła pomocą merytoryczną i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo bez jej aktywności tego projektu by nie było – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. 

- Jest to bardzo istotne, bo ministerstwo ma dużo większe możliwości wpływu na rozwój tej szkoły,
na jej finansowanie, na rozwój nowych kierunków kształcenia i na poprawę infrastruktury samej szkoły – dodał prezydent Wójcicki. 

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent przedstawi radnym projekt odpowiedniej uchwały
o intencji przekazania szkoły ministerstwu i poprosi radnych o jej poparcie. 

- Miasto wystąpiło do wicepremiera Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa z wnioskiem o przejęcie Zespołu Szkół Ogrodniczych. Prezydent Gorzowa uzasadniał to większymi szansami rozwojowymi, tym, że kierunki, które są realizowane w tym zespole szkół, spełniają wszystkie wymagania, które stawia ministerstwo rolnictwa, jeżeli tego typu szkoły branżowe prowadzi. Prezydent Wójcicki zwrócił się o poparcie tego wniosku, co też zrobiłam – mówiła Elżbieta Rafalska, poseł do Parlamentu Europejskiego.  

- Najważniejsze jest to, że szkoła jest niezwykle przyszłościowa, że można w niej będzie rozwijać różne, ważne dla rolnictwa kierunki. Przed przejęciem szkoły konieczne będą do spełnienia procedury i wymagania, które resort rolnictwa stawia – powiedziała poseł Rafalska. 

Te wymagania to uchwała rady powiatu, którym jest również miasto Gorzów, potem porozumienie zawarte pomiędzy miastem a ministerstwem rolnictwa. Ministerstwo musi też otrzymać wycenę kosztów utrzymania, dotychczas realizowanych z subwencji oświatowej. Wtedy może uwzględnić przejęcie szkoły i jej finansowanie w swoim kolejnym budżecie. Dzięki temu ministerstwo będzie mogło zaangażować się we wsparcie finansowe, inwestycyjne i programowe. 

- Myślę, że jest to wspólny interes, nie tylko ministerstwa i gorzowskiego samorządu, ale przede wszystkim uczniów, przyszłych specjalistów w zawodach rolniczych – stwierdziła Elżbieta Rafalska. 

Szkoła może zostać przejęta przez ministerstwo nie wcześniej niż w styczniu 2024 roku. Teraz już trwa rok szkolny i w jego trakcie przejęcie jest niemożliwe, nie można też szkoły przenieść w trakcie trwającego roku budżetowego. Realnym terminem jest więc styczeń 2024. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości