• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Koperta… nie dla każdego!

11 października 2022, 16:24
Fot. Bartłomiej Nowosielski/UM Gorzowa Wielkopolskiego
Miasto Gorzów wraz z Gorzowskim Stowarzyszeniem „Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski” oraz Polskim Związkiem Walki z Kalectwem przygotowało kampanię społeczną, której celem jest podniesienie świadomości publicznej na temat osób z niepełnosprawnościami i przypomnienie o ich problemach. A głównym zadaniem kampanii jest przypomnienie „dla kogo koperta?”

Mimo bowiem znaczącej zmiany świadomości w ostatnich latach, dotyczącej nieuprawnionego parkowania w miejscu dla niepełnosprawnych, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy tzw. „koperta” zajęta jest przez osoby, które nie powinny tam stać.

Kampania „Dla kogo koperta?” będzie składała się z kilku działań, które mają przypomnieć o problemie parkowania pojazdów przez osoby nieuprawnione w miejscach oznaczonych kopertą.

Jednym z nich była wtorkowa konferencja prasowa w centrum miasta z udziałem członków Związku ds. Walki z Kalectwem. Zaapelowali do kierowców, by uważniej podchodzili do tematu parkowania z uwzględnieniem niebieskiej koperty. Udział w spotkaniu wzięła udział m.in. Małgorzata Korzeniowska, członkini Związku ds. Walki z kalectwem oraz Agnieszka Turek, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy GCPR oraz Magdalena Król – koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Gorzowa.

Zgodnie z polskim prawem z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Co warto podkreślić, karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Obecnie w Gorzowie wydanych blisko trzy tysiące kart parkingowych.

I choć statystyki Straży Miejskiej Gorzowie wskazują, że problem nieuprawnionego parkowania na kopertach z roku na rok maleje, to wciąż należy apelować do kierowców, by nie zajmowali miejsc z kopertą.

W ramach przygotowanych działań organizatorzy kampanii czekają do 12 października na prace plastyczne przedszkolaków. Zadaniem dzieci jest plastyczne i graficzne przedstawienie hasła kampanii „Dla kogo koperta?”.

Po zakończeniu konkursu jury wybierze najlepsze prace, a te zostaną pokazane na wystawie poświęconej kampanii, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w filiach nr 3 przy ul. Bohaterów Westerplatte i nr 4 przy ul. Słonecznej. Termin wystawy to 24 października.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/7 Koperta… nie dla każdego!

1/7 Koperta… nie dla każdego!

2/7 Koperta… nie dla każdego!

2/7 Koperta… nie dla każdego!

3/7 Koperta… nie dla każdego!

3/7 Koperta… nie dla każdego!

4/7 Koperta… nie dla każdego!

4/7 Koperta… nie dla każdego!

5/7 Koperta… nie dla każdego!

5/7 Koperta… nie dla każdego!

6/7 Koperta… nie dla każdego!

6/7 Koperta… nie dla każdego!

7/7 Koperta… nie dla każdego!

7/7 Koperta… nie dla każdego!

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości