Wiadomości

Koperta… nie dla każdego!

11 października 2022, 16:24
Fot. Bartłomiej Nowosielski/UM Gorzowa Wielkopolskiego
Miasto Gorzów wraz z Gorzowskim Stowarzyszeniem „Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski” oraz Polskim Związkiem Walki z Kalectwem przygotowało kampanię społeczną, której celem jest podniesienie świadomości publicznej na temat osób z niepełnosprawnościami i przypomnienie o ich problemach. A głównym zadaniem kampanii jest przypomnienie „dla kogo koperta?”

Mimo bowiem znaczącej zmiany świadomości w ostatnich latach, dotyczącej nieuprawnionego parkowania w miejscu dla niepełnosprawnych, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy tzw. „koperta” zajęta jest przez osoby, które nie powinny tam stać.

Kampania „Dla kogo koperta?” będzie składała się z kilku działań, które mają przypomnieć o problemie parkowania pojazdów przez osoby nieuprawnione w miejscach oznaczonych kopertą.

Jednym z nich była wtorkowa konferencja prasowa w centrum miasta z udziałem członków Związku ds. Walki z Kalectwem. Zaapelowali do kierowców, by uważniej podchodzili do tematu parkowania z uwzględnieniem niebieskiej koperty. Udział w spotkaniu wzięła udział m.in. Małgorzata Korzeniowska, członkini Związku ds. Walki z kalectwem oraz Agnieszka Turek, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy GCPR oraz Magdalena Król – koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Gorzowa.

Zgodnie z polskim prawem z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Co warto podkreślić, karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Obecnie w Gorzowie wydanych blisko trzy tysiące kart parkingowych.

I choć statystyki Straży Miejskiej Gorzowie wskazują, że problem nieuprawnionego parkowania na kopertach z roku na rok maleje, to wciąż należy apelować do kierowców, by nie zajmowali miejsc z kopertą.

W ramach przygotowanych działań organizatorzy kampanii czekają do 12 października na prace plastyczne przedszkolaków. Zadaniem dzieci jest plastyczne i graficzne przedstawienie hasła kampanii „Dla kogo koperta?”.

Po zakończeniu konkursu jury wybierze najlepsze prace, a te zostaną pokazane na wystawie poświęconej kampanii, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w filiach nr 3 przy ul. Bohaterów Westerplatte i nr 4 przy ul. Słonecznej. Termin wystawy to 24 października.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/7 Koperta… nie dla każdego!

1/7 Koperta… nie dla każdego!

2/7 Koperta… nie dla każdego!

2/7 Koperta… nie dla każdego!

3/7 Koperta… nie dla każdego!

3/7 Koperta… nie dla każdego!

4/7 Koperta… nie dla każdego!

4/7 Koperta… nie dla każdego!

5/7 Koperta… nie dla każdego!

5/7 Koperta… nie dla każdego!

6/7 Koperta… nie dla każdego!

6/7 Koperta… nie dla każdego!

7/7 Koperta… nie dla każdego!

7/7 Koperta… nie dla każdego!

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości