• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 26 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Lokata czy konto oszczędnościowe - co wybrać?

5 września 2022, 08:19, part, 8
Źródło: pixabay.com
Najpopularniejszym kontem jest osobiste konto bankowe. Oprócz niego istnieją jeszcze konta walutowe, firmowe, a także oszczędnościowe. Ponadto, zaoszczędzone pieniądze można również wpłacić na lokatę. Ostatnie dwie pozycje - lokata i konto oszczędnościowe - posiadają pewne cechy wspólne. Którą z tych opcji warto wybrać? Z tekstu poniżej dowiecie się wszystkiego.

Na czym polegają lokaty?

Lokaty, czyli depozyty to jedna z najpopularniejszych metod oszczędzania pieniędzy w banku. W porównaniu do zwykłych kont osobistych, zwykle mają większe oprocentowanie. Jednak procent jest poniżej inflacji, więc nie pomoże to w pomnażaniu pieniędzy, a nawet spowoduje utratę ich wartości. W celu otworzenia lokaty należy powierzyć bankowi w depozycie jakąś sumę. Sam sens tego typu rozwiązania polega na tym, że przez określony czas - w przypadku niektórych lokat, może to być nawet kilka lat - nie mamy dostępu do zgromadzonych na lokacie środków. Jeśli klient się rozmyśli i będzie chciał wycofać swoje środki wcześniej, to zwykle traci prawie wszystkie zarobione przez ten okres pieniądze. Jeśli procent zysku jest niewielki, to jaki jest cel zakładania lokaty? Głównie chodzi tu o zabezpieczenie przed swobodnym wydawaniem, na przykład na zbędne rzeczy. Szukacie najlepszej lokaty? Sprawdźcie profesjonalny i rzetelny ranking lokat: https://wskoczpokase.pl/oszczedzanie/ranking-lokat/.

Konto oszczędnościowe vs. lokaty

Konto oszczędnościowe z nazwy sugeruje możliwość pomnażania pieniędzy. Jeśli myślimy o oszczędzaniu, dzięki któremu osiągniemy zysk powyżej inflacji, konto oszczędnościowe nie spełni naszych oczekiwań. Podobnie jak lokata, polega ono na zamrażaniu pieniędzy, ale są pewne różnice. Ma ono niższe oprocentowanie, ale jednocześnie możemy z niego wypłacić pieniądze w każdym momencie. Nie tracimy przy tym odsetek, które zdążyły urosnąć na naszym koncie. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy kontem oszczędnościowym, a zwykłym kontem gotówkowym jest to, że w przypadku wypłaty z konta oszczędnościowego, w zależności od banków nakładane są różne ograniczenia. Umowy mogą zawierać zapisy, że na przykład pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a za kolejne są pobierane opłaty. Oprocentowanie zwykle jest zależne od posiadanej na koncie kwoty.

Aby nie pogubić się w różnych propozycjach banków, polecamy sprawdzony ranking kont oszczędnościowych, a mianowicie: https://wskoczpokase.pl/oszczedzanie/ranking-kont-oszczednosciowych/

To jaki jest werdykt w sprawie konto oszczędnościowe przeciwko lokacie? Oba rozwiązania są do siebie podobne. Lokata i konto oszczędnościowe mają na celu zaoszczędzenie pieniędzy poprzez nadanie ograniczeń w dostępie do środków na koncie. Bardziej restrykcyjne rozwiązanie to lokata, bo nie można w ogóle przez określony czas wypłacać gotówki, dlatego że traci się odsetki, które na przykład gromadziło się przez kilka lat. Dla konta oszczędnościowego można zwykle dokonać jednej wypłaty w ciągu miesiąca, później każde następne transakcje są możliwe, jeśli zgodzimy się na dodatkowe koszty. Sami musicie wybrać. Wszystko zależy od tego, jakie są wasze oczekiwania i możliwości finansowe.

Pamiętajcie, że konto oszczędnościowe ranking oraz ranking z lokatami na wskoczpokase.pl pomogą Wam w wyborze najlepszego rozwiązania.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości