Wiadomości

Jak wybrać wino hiszpańskie?

5 września 2022, 08:16, part, 8
Bezapelacyjnie jedno z lepszych win, które może pojawić się na Twoim stole, będzie pochodziło z pełnej kolorów i różnych kultur Hiszpanii. W tym wyśmienitym trunku możesz odnaleźć wiele zapachów i smaków w postaci bukietów. Czym kierować się przy wyborze i jakie są popularne wina hiszpańskie? Dowiesz się o tym, czytając ten tekst.

Wino Hiszpania– jakie kupować, co z oznaczeniami?

Hiszpania i wino tworzą związek z bogatą historią, która sięga tysięcy lat.  Obecnie w Hiszpanii kult picia wina jest bardzo silny., dzięki czemu możemy kosztować ich wybitnych napojów z winnic.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz trunek dobrej jakości z Hiszpanii, musi on posiadać tzw. apelację. Jest to gwarancja dobrej jakości wina. W zależności od stopnia restrykcji wino hiszpańskie jest sprawdzane pod kątem szczepów grona, jego zbierania, produkcji i przechowywania. Nie zawsze niższa apelacja oznacza gorszy trunek. Oznaczenie ma przede wszystkim za zadanie chronić dany region, aby receptura wytwarzania wina była zgodna z tradycją.

W najniższej klasie są wina stołowe (Vinos de Mesa), które cieszą się dużą popularnością i najczęściej goszczą w lokalnych restauracjach. W tym przypadku na etykiecie na próżno będziesz szukać rocznika, regionu czy rodzaju szczepów winogron. Więcej wymogów musi spełniać wino o oznaczeniu V.T. - Vinos de la Tierra - wino ziemi, które oznacza, że napój musi być przydzielony do danego regionu. Vinos de Calidad con Indicacion Geografica (I.G.P.) to już wyższa, bardziej restrykcyjna klasyfikacja win, gdzie musi być określony region produkcji, a winogrona muszą pochodzić z jednego źródła. Także sama obróbka i starzenie powinny odbywać się w tym samym miejscu.

Druga na podium jest klasa Denominación de Origen (D.O.). Wino takie ma spełniać poprzednie wymogi i dodatkowo jest nakaz, aby cała produkcja odbywała się w danym regionie, miejscowości, używając rosnących w tym miejscu tradycyjnych winogron.

Hiszpania wino najlepsze z najlepszych

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z odkrywaniem rozmaitych win, próbowanie trunków o różnym poziomie apelacji może okazać się ciekawym doświadczeniem i okazją do poznania swoich osobistych preferencji smakowych. Jeśli jesteś już wtajemniczony w smaki win, to zapewne będziesz czerpać dużo przyjemności z tych hiszpańskich o najwyższej apelacji D.O.C.

D.O.C. - Denominación de Origen Calificada jest to najwyższy stopień klasyfikacji win. Kontrola jest bardzo surowa i dotyczy całego procesu wytwarzania od uprawy, poprzez pozyskiwanie winogron, produkcję do starzenia. Jedynie dwa regiony mogą wytwarzać wino w najlepszej klasie D.O.C. – jest to Rioja i Priorato. Na te krainy możesz postawić, ale nie oznacza to, że tylko tam znajdziesz świetne wina. O nie! Różne zakątki Hiszpanii wraz ze swoją bogatą kulturą mogą Cię zadziwić swoimi trunkami.

Jedno z bardziej popularnych czerwonych wytrawnych win pochodzi ze szczepu Tempranillo. Polecamy wytrawne Cuatro Rayas Organic Tempranillo, które zachwyci znawców balansem pomiędzy taninami a kwasowością, a na koniec daje to, co najlepsze w postaci miękkiego finiszu z aromatycznym i owocowym bukietem.

W przypadku białych wytrawnych win Hiszpania szczyci się szczepem winogron Verdejo. Godne sprawdzenia jest wielokrotnie nagradzane Verdejo z winiarni Bodegas Cuatro Rayas. To wykwintne wino między innymi podawane do owoców morza. W smaku najbardziej dobitnie wyczuwane są białe owoce i świeże zioła. Zwieńczeniem jest gorzko-słodki, długi finisz.

Aby dobrać dobre wino, należy eksperymentować i poznawać nowe rodzaje. W końcu doświadczenie poprowadzi Cię do najlepszych win dla Ciebie. Warto, aby przewodnikiem w tej podróży byli ludzie, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i wynajdują najlepsze wina na świecie. Grupa przyjaciół z firmy Winers da Ci mapę wyśmienitych, dobitnych hiszpańskich smaków. Poprowadź własny szlak na Półwyspie Iberyjskim wśród urodzajnych, pieczołowicie zadbanych winnic. One dadzą Ci napój bogów. Skosztuj!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości