• Dziś 22°/12°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 25°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy chcą zielonego miasta, nie betonowej pustyni

4 sierpnia 2022, 10:15
fot. archiwum
Do budżetu obywatelskiego 2023 wpłynęło 140 wniosków z czego aż 29 dotyczy zieleni w Gorzowie. Mieszkańcy chcą, aby na terenie miasta zostały nasadzone drzewa i krzewy. To ogromna zmiana w świadomości gorzowian, którzy zwracają uwagę na zmiany klimatu i narzekają na betonozę w mieście.

We wtorek 2 lipca portal gorzowianin.com informował o tym, że zakończyła się weryfikacja projektów, które zostały złożone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego 2023. Mieszkańcy przedstawili łącznie 140 pomysłów na miasto - 9 w kategorii ogólnomiejskiej, 8 oświatowych oraz 123 w kategorii rejonowej. Jednak aż 60 z nich zostało zaopiniowanych negatywnie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Wnioski mieszkańców przeszły weryfikację. Aż 60 z nich zostało ocenionych negatywnie”.

Jak się okazuje, zmienia się świadomość mieszkańców Gorzowa i coraz więcej osób zaczyna interesować się zielenią w mieście. Do tej pory w budżecie obywatelskim królowały zadania związane z remontami zniszczonych dróg w mieście. Natomiast w tym roku pierwsze miejsce ex aequo z naprawą dróg zajęły zadania związane z... zielenią. Na 140 złożonych wniosków, aż 29 z nich dotyczy zieleni w poszczególnych rejonach Gorzowa.

Mieszkańcy chcą przede wszystkim nasadzeń drzew na terenie Gorzowa, a w drugiej kolejności nasadzeń krzewów i bylin. Gorzowianie chcą, aby posadzić 5 sztuk drzew z gatunku klon jawor na terenie placu zabaw przy ul. Kilińskiego, posadzić 30 drzew oraz krzewy ozdobne w kwartale Krasińskiego, Dąbrowskiego i Mickiewicza czy też posadzić 30 drzew o dużym potencjale wzrostu po południowo-zachodniej stronie ul. Poznańskiej między ul. Bindera i ul. Kowalskiego. Z tego faktu cieszy się radna Marta Bejnar-Bejnarowicz, która wspiera zielone inicjatywy w mieście.

- Bardzo pocieszające jest to, że większość pomysłów nie jest mojego autorstwa, co oznacza, że ludzi ceniących sobie zieleń w mieście i podchodzących poważnie do zmian klimatu jest coraz więcej. Oczywiście 29 zielonych inicjatyw to bardzo dużo, ale nie jestem zaskoczona, bo o większości wniosków wiedziałam na etapie ich składania, ponieważ pomagałam przy zbieraniu podpisów. Jest to dla mnie wyraźny sygnał, że moje działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu, skutków zanieczyszczenia powietrza, nadmiaru lub niedoboru wody czy miejskich wysp ciepła są dobrym kierunkiem, który ma duże poparcie wśród mieszkańców. To jest też ważna informacja dla prezydenta przy planowaniu wycinek w ramach inwestycji jak drogi czy place, oraz przy sprzedaży terenów zielonych pod zabudowę. Natomiast mieszkańcy idą w odwrotnym kierunku. Chcemy drzew i zieleni co było już widać w zeszłym roku, kiedy zgłoszono projekty ogólnomiejskie: “Odtworzenie dawnych zadrzewień w centrum miasta” i “Zielone ściany dla Gorzowa” - komentuje Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna z klubu Kocham Gorzów.

Spośród wszystkich złożonych wniosków, 23 z nich uzyskały ocenę pozytywną i zostaną poddane pod głosowanie w poszczególnych rejonach. Z kolei 6 wniosków uzyskało ocenę negatywną. Ich wnioskodawcy mogą złożyć odwołanie w ciągu 14 dni.

Wnioski z oceną pozytywną

1. Wykonanie nasadzeń 22 drzew przy ul. Czereśniowej.

2. Wykonanie nasadzeń 12 drzew o dużym potencjale wzrostu (lipa srebrzysta, klon zwyczajny) przy ul. Piłsudskiego.

3. Nasadzenie 21 szt. drzew z gatunku lipa drobnolistna w formie szpaleru jednogatunkowego w pasie drogowym ul. Szarych Szeregów, po stronie północnej pomiędzy jezdnią a chodnikiem, na odcinku pomiędzy ul. Okulickiego a KEN.

4. Wykonanie nasadzeń drzew w parku Górczyńskim Manhattan- 6 szt. drzew w pobliżu sprzętów do ćwiczeń od strony południowo-zachodniej oraz 3 szt. drzew przy fontannie.

5. Odtworzenie pierwotnych układów w parku poprzez nasadzenie 21 szt. drzew w miejscach wypadów.

6. Nasadzenie 6 szt. drzew z gatunku jarząb szwedzki w pasie drogowym ul. Sosabowskiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Starzyńskiego Manhattan

7. Posadzenie 12 drzew oraz 70 krzewów wzdłuż schodów od ul. Gwiaździstej 20 do ul. Słonecznej na odcinku ok. 60 m aż do samego dołu.

8. Nasadzenie w kilku szpalerach 50 drzew z gatunku lipa drobnolistna i klon jawor (miks gatunków) za chodnikiem od strony południowej Alei 11 Listopada.

9. Nasadzenie 30 drzew z gatunku klon czerwony o obwodach 14-16 cm w pasie rozdziału między jezdniami Alei 11 Listopada (lewa strona w kierunku Kostrzyna) na odcinku od dawnej drukarni do GCPR

10. Remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte oraz aranżacja terenów zielonych Piaski: posadzenie dębu, 7 drzew liściastych, krzewów, rabat bylinowych, uzupełnienie schodów, tablice informacyjne o roślinach.

11. Nasadzenie 5 szt. drzew z gatunku klon jawor na terenie placu zabaw przy ul. Kilińskiego

12. Nasadzenia 4 dużych, miododajnych drzew gatunku lipa drobnolistnana na skwerze przy ul. Wyspiańskiego, Norwida, Skłodowskiej-Curie i Kasprowicza.

13. Posadzenie 8 drzew gatunku lipa drobnolistna (obwód 14-16) w pasie drogowym na odcinku ul. Brukselskiej od przejścia

dla pieszych do skrzyżowania z ulicą Londyńską).

14. Wykonanie nasadzeń przy ul. Roosevelta- 35 drzew z gatunku lipa srebrzysta i klon jawor (miks gatunków) w pasie rozdziału pomiędzy jezdnią a chodnikiem strony stadionu lekkoatletycznego.

15. Budowa 53 miejsc parkingowych z płyt ażurowych jako powierzchni biologicznie czynnej wzdłuż ulicy Grabskiego, w tym 3 miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Budowa chodnika wzdłuż parkingów w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom wysiadającym z samochodów. Nasadzenie 10 drzew pomiędzy poszczególnymi sekcjami parkingowymi przy miejscach prostopadłych oraz 10 drzew wzdłuż miejsc równoległych.

16. Nasadzenie 30 szt. drzew oraz 15 m2 krzewów ozdobnych w kwartale między ulicami: Krasińskiego, Dąbrowskiego i Mickiewicza.

17. Nasadzenie 10 szt. drzew z gatunku lipa srebrzysta, klon jawor, kasztanowiec czerwony (miks gatunków) oraz 5 m2 krzewów ozdobnych wraz z punktową wymianą nawierzchni na przepuszczalną w obrębie nasadzeń.

18. Nasadzenie 30 drzew o dużym potencjale wzrostu, po zachodniej stronie ul. Poznańskiej (między nr 2 a rondem Poznańskim)

19. Nasadzenie 30 drzew o dużym potencjale wzrostu po południowo-zachodniej stronie ul. Poznańskiej między ul. Bindera i ul. Kowalskiego.

20. Na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Mazowieckiej posadzenie 1 drzewa (gat. klon zwyczajny), na odcinku ul. Wawrzyniaka do skrzyżowania z ul. Śląską posadzenie 7 drzew (gat. klon pospolity w odmianie Atropurpureum jako uzupełnienie istniejącego drzewostanu).

21. Nasadzenie 10 drzew alejowych w pasach drogowych na Zawarciu, przy ulicach: Zielonej, Grobli, Fabrycznej, Towarowej,

Mazowieckiej, Kwiatowej, Sielskiej.

22. Nasadzenia 5 drzew (akacje) oraz 160 krzewów w pasie zieleni po stronie wschodniej ulicy przy ul. Spokojnej

23. Wykonanie nasadzeń drzew i krzewów na rogach ul. Przemysłowej z gatunku lipa srebrzysta, klon zwyczajny, kasztanowiec czerwony (miks gatunków) oraz 5m2 krzewów ozdobnych.

Wnioski z oceną negatywną

1. Nasadzenie 30 szt. drzew oraz 15 m2 krzewów ozdobnych.

2. Nasadzenie 5 drzew z gatunku lipa srebrzysta, klon jawor, kasztanowiec czerwony (miks gatunków) oraz 5 m2 krzewów ozdobnych na placu zabaw przy ul. Dąbrowskiego

3. Zagospodarowanie terenu zielonego - oczyszczenie terenu, posadzenie 2 drzew, stworzenie kwietnika, nasadzenie krzewów w pasie o wymiarach ok. 30 m x 3 m przy ul. Gwiaździstej

4. Podwórko zdewastowane zostało podczas prac remontowych i przebudowie ulic Walczaka, Sikorskiego. Potrzebne jest stworzenie przyjaznego miejsca miejsca do spotkań sąsiedzkich i odpoczynku również dla starszych lokatorów. Montaż 2 ławek z oparciem oraz wykonanie rabaty z trawami ozdobnymi, kwiatami, pnączami i obsadzeniem krzewami. - Warszawska i Dzieci Wrzesińskich

5. Nasadzenie 10 szt. drzew z gatunku lipa srebrzysta, klon jawor, kasztanowiec czerwony (miks gatunków) oraz 5 m2 krzewów ozdobnych wraz z punktową wymianą nawierzchni na przepuszczalną w obrębie nasadzeń - powierzchnia nawierzchni przepuszczalnej min. 4 m2 na każde drzewo. na dziedzińcu Urzędu Miasta Gorzowa

6. Nasadzenie ok. 12 drzew alejowych w formie szpaleru w pasie zieleni na działce nr 1507 i 1509 (teren stadionu) wzdłuż ul. Kwiatowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości