Wiadomości

Awaria systemu informatycznego w gorzowskim urzędzie

27 lipca 2022, 13:19
fot. archiwum
W Urzędzie Miasta Gorzowa doszło do awarii systemów informatycznych. W związku z tym, mieszkańcy którzy od 18 lipca składali wnioski za pośrednictwem platformy ePUAP muszą skontaktować się osobiście lub telefonicznie z urzędnikami danego wydziału.

- Podobno w Urzędzie Miasta Gorzowa padł jakiś system z danymi – takie sygnały docierały do redakcji portalu gorzowianin.com. Jak się okazało, faktycznie w gorzowskim magistracie doszło do awarii systemu informatycznego.

To problem dla mieszkańców Gorzowa, którzy za pośrednictwem platformy ePUAP składali wnioski do poszczególnych wydziałów magistratu czy do Urzędu Miasta Gorzowa. - W związku z awarią systemów informatycznych, prosimy mieszkańców, którzy od poniedziałku 18 lipca 2022 składali wnioski za pośrednictwem elektronicznej platformy usług publicznych ePUAP, o kontakt osobisty bądź telefoniczny z właściwym wydziałem – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Warto przypomnieć, że za pośrednictwem platformy ePUAP można m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka (poniżej 12 roku), zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy, zawiadomić o sprzedaży samochodu, a w Urzędzie Stanu Cywilnego uzyskać odpisy aktów (małżeństwa, urodzenia, zgonu) oraz zgłosić urodzenie dziecka.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości