• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Strażacy pokażą, jak gasić płonącą patelnię i uratować ofiarę z wypadku

12 maja 2022, 13:26
fot. facebook.com/straz.lubuska
Strażacy z całego województwa lubuskiego zjadą w sobotę 14 maja do Gorzowa, aby wspólnie świętować 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Po oficjalnych uroczystościach odbędzie się festyn strażacki podczas którego odbędzie się szereg dynamicznych pokazów. Będzie gaszenie płonącego oleju na patelni czy wycinanie zakleszczonej osoby z wraku auta.

W sobotę 14 maja na placu Grunwaldzkim w Gorzowie odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka oraz 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Tym samym do Gorzowa zjadą się strażacy z całego województwa lubuskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 12 odbędzie się również festyn strażacki, gdzie na odwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji. Start festynu o godz. 14.

- Każdy, kto odwiedzi plac Grunwaldzki będzie mógł zobaczyć, jak wyglądał strażak, jakiego sprzętu używał i czym jeździł 15 i 30 lat temu oraz porównać z tym, jak to wszystko wygląda obecnie – opowiada Arkadiusz Kaniak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze, który odpowiada za medialną koordynację strażackiej imprezy w Gorzowie.

Podczas festynu strażackiego zaplanowano szereg pokazów. Jednym z nich będzie pokaz i instrukcja gaszenia płonącego oleju na patelni. Niestety do takich zdarzeń dochodzi bardzo często i wiele osób, nie wie w jaki sposób poradzić sobie z płonącą patelnią na kuchence oraz jak bardzo niebezpieczna jest to sytuacja.

- Ponadto będzie symulator zagrożeń pożarowych, czyli specjalne domki-makiety, w których prezentowane będą różnego rodzaju zagrożenia. Będzie również stanowisko wirtualnej rzeczywistości, gdzie każdy będzie można przenieść się do pokoju, w których czyhać będą przeróżne niebezpieczeństwa i będzie należało podjąć działania, aby je zlikwidować – wylicza Kaniak.

Odbędzie się również pokaz poszukiwania osób przy wykorzystaniu psów i dronów w wykonaniu OSP Jarogniewice. A także dynamiczny pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Gorzowie. Strażacy będą rozcinać samochód i próbować uwolnić osobę znajdującą się we wraku pojazdu, a następnie udzielać jej pierwszej pomocy.

Natomiast na najmłodszych będą czekały gry, zabawy i konkursy. Nie zabraknie również dmuchanego zamku czy przejażdżki wozem bojowym.

Program Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka

godz. 10 - msza św. w katedrze

godz. 11.30 - przemarsz strażaków spod katedry na plac Grunwaldzki

godz. 12 - uroczysty apel podczas którego nastąpi wręczenie nowego sztandaru dla Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie oraz odznaczeń i aktów nominacyjnych na wyższe stopnie służbowe

godz. 14-18 - festyn strażacki

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości