Wiadomości

Stary Rynek zamienił się w parking. Mieszkaniec dopytuje się czy księża mieli pozwolenie

4 maja 2022, 14:18
fot. archiwum
Jeszcze przed Wielkanocą plac Starego Rynku w Gorzowie zamienił się w wielki parking dla księży, którzy uczestniczyli w mszy św. w katedrze. Mieszkaniec Gorzowa dopytuje się czy księża mieli pozwolenie na parkowanie oraz czy miasto zamierza coś zrobić, aby uniemożliwić parkowanie w tym miejscu.

W kwietniu tuż przed Świętami Wielkanocnymi, Stary Rynek w Gorzowie zamienił się w wielki parking. W czwartek 14 kwietnia w godz. 10-12 plac zapełnił się samochodami duchownych, którzy uczestniczyli w mszy św. w katedrze. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu sytuacja, kiedy księża, którzy zjechali do gorzowskiej katedry, aby uczestniczyć w mszy św. zaparkowali swoje auta na Starym Rynku. W 2015 roku duchowni nie mieli pozwolenia na parkowanie na placu, więc sprawą zajęła się policja. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Po 100 złotych mandatu dla każdego księdza?".

Dlatego też w związku z sytuacją z 14 kwietnia 2022 roku, jeden z mieszkańców postanowił napisać wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie parkowania na Starym Rynku.

- W katedrze odbyła się uroczysta msza św. na którą zjechało się mnóstwo aut z całego województwa, zajmując prawie cały plac przed katedrą. Czy w związku z tym zostało zgłoszone zajęcie pasa drogowego, placu lub inne legalne zajęcie tej przestrzeni autami. Jeśli tak, to czy z tego tytułu miasto otrzymało jakąś zapłatę? A jeżeli nie, to ile mandatów za nielegalne parkowanie zostało wystawionych w związku z tym wydarzeniem? - dopytywał się mieszkaniec Gorzowa.

Co na to miasto? - Parafia Rzymsko-Katolicka Kościoła Katedralnego wystąpiła z wnioskiem o możliwość korzystania z działki na Starym Rynku w dniu 14 kwietnia w godz. 9-12 celem parkowania pojazdów osobowych podczas trwania mszy krzyżma. Zgodna została wydana na nieodpłatne udostępnienie terenu. W związku z tym wobec parkujących nie podejmowano interwencji i nie nałożono żadnego mandat- komentuje Eugeniusz Kurzawski, sekretarz miasta.

Parkowanie na placu Starego Rynku nie podoba się wielu gorzowianom, którzy podkreślają, że od tego są miejsca parkingowe, a księża nie są świętymi krowami, aby parkować niemal pod samymi drzwiami świątyni. Dlatego też mieszkaniec Gorzowa dopytywał się w swoim piśmie dalej czy miasto zamierza w jakikolwiek sposób zabezpieczyć teren przed katedrą, aby uniemożliwić parkowanie w tym miejscu. Miasto podkreśla, że jest w trakcie opracowania zasad korzystania oraz uporządkowania organizacji ruchu na Starym Rynku.

A Waszym zdaniem, parkowanie na placu przed katedrą powinno być normą i każdy powinien korzystać z tego prawa czy powinno się całkowicie zabronić parkowania w tym miejscu?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości