• Dziś -2°/-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 79 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Taką pomoc będą otrzymywać uchodźcy z Ukrainy. Jest też graniczna data

20 kwietnia 2022, 15:49
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną otrzymują w Gorzowie niezbędną pomoc. Władze miasta chcą uporządkować formy pomocy z których korzystają obywatele Ukrainy i określić do kiedy będą mogli z niej korzystać. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 27 kwietnia gorzowscy radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie "określenia zakresu pomocy zapewnianej obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa". Mówiąc prościej, miasto chce prawnie uporządkować pomoc, którą otrzymują uchodźcy z Ukrainy, którzy trafiają od marca do Gorzowa. Część obywateli Ukrainy znalazła schronienie w miejscu noclegowym przygotowanym w hali przy Słowiańskiej. Jednak wielu uchodźców zostało również przyjętych pod dachy zwykłych mieszkańców Gorzowa.

Jak czytamy w uchwale, miasto ma zapewniać uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zbiorowe, a także zapewnione środki czystości i higieny osobiste, leki, odzież oraz inne niezbędne materiały potrzebne do bieżącego funkcjonowania. Ponadto pomoc obywatelom Ukrainy obejmuje transport do miejsca zakwaterowania i miejsc, gdzie jest udzielana pomoc medyczna. Uchodźcy mają również mieć finansowane przejazdy środkami transportu publicznego oraz dofinansowanie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi. Miasto ma również zapewnić wspieranie procesu adaptacji, integracji w społeczności lokalnej oraz aktywizacji zawodowej czy zapewnienie funkcjonowania punktu obsługi uchodźców. Uchodźcy mają mieć również dostęp do poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz socjalnego.

Władze Gorzowa ustaliły, że pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie zapewniona do 30 czerwca 2022 roku i będzie finansowana ze środków miejskich. Teraz nad uchwałą w tej sprawie będą głosować gorzowscy radni.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości