Wiadomości

Taką pomoc będą otrzymywać uchodźcy z Ukrainy. Jest też graniczna data

20 kwietnia 2022, 15:49
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną otrzymują w Gorzowie niezbędną pomoc. Władze miasta chcą uporządkować formy pomocy z których korzystają obywatele Ukrainy i określić do kiedy będą mogli z niej korzystać. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 27 kwietnia gorzowscy radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie "określenia zakresu pomocy zapewnianej obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa". Mówiąc prościej, miasto chce prawnie uporządkować pomoc, którą otrzymują uchodźcy z Ukrainy, którzy trafiają od marca do Gorzowa. Część obywateli Ukrainy znalazła schronienie w miejscu noclegowym przygotowanym w hali przy Słowiańskiej. Jednak wielu uchodźców zostało również przyjętych pod dachy zwykłych mieszkańców Gorzowa.

Jak czytamy w uchwale, miasto ma zapewniać uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zbiorowe, a także zapewnione środki czystości i higieny osobiste, leki, odzież oraz inne niezbędne materiały potrzebne do bieżącego funkcjonowania. Ponadto pomoc obywatelom Ukrainy obejmuje transport do miejsca zakwaterowania i miejsc, gdzie jest udzielana pomoc medyczna. Uchodźcy mają również mieć finansowane przejazdy środkami transportu publicznego oraz dofinansowanie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi. Miasto ma również zapewnić wspieranie procesu adaptacji, integracji w społeczności lokalnej oraz aktywizacji zawodowej czy zapewnienie funkcjonowania punktu obsługi uchodźców. Uchodźcy mają mieć również dostęp do poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz socjalnego.

Władze Gorzowa ustaliły, że pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie zapewniona do 30 czerwca 2022 roku i będzie finansowana ze środków miejskich. Teraz nad uchwałą w tej sprawie będą głosować gorzowscy radni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości