• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Kierowcy w Gorzowie nie potrafią jeździć na suwak

19 kwietnia 2022, 09:53
To najbardziej zauważalne w godzinach komunikacyjnego szczytu. Jadąc ulicą Roosevelta, w kierunku skrzyżowania z Mieszka I i Kazimierza Wielkiego, pomimo ustawionych znaków i obowiązującego od 2019 roku przepisu, na palcach jednej ręki można policzyć kierowców, którzy jeżdżą na suwak.

W świadomości chyba każdego kierowcy w Gorzowie i nie tylko utarło się, żeby jeździć prawy pasem jezdni. Oczywiście, to poprawne zachowanie, bo nawet same przepisy jasno i wyraźnie nakazują kierowcom trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Na drogach dwupasmowych, lewy pas jest tzw. pasem szybkim, który służyć ma z reguły do wyprzedzania. Sprawa komplikuje się - i to bardzo - kiedy mamy do czynienia ze zwężeniem dwóch jezdni, np. z powodu prac drogowych. Wówczas to wszyscy - jak „jeden mąż” ustawiają się posłusznie na prawy pasie. A to błąd, który powoduje, że sznurek pojazdów oczekujących na przejazd robi się coraz dłuższy. Tak właśnie dzieje się na ulicy Roosevelta w Gorzowie. Z apelem do naszej redakcji zwrócił się jeden z naszych czytelników - pan Adam.

- Chciałbym za Państwa pośrednictwem zasygnalizować kierowcom przejeżdżającym codziennie przez zwężenie dróg, spowodowane remontem na skrzyżowaniu Roosevelta – Mieszka I/Kazimierza Wielkiego, że istnieje tam lewy pas, na którym z powodzeniem można potrenować, wprowadzone jakiś czas temu przepisy dotyczące jazdy na suwak. Większość kierowców z uporem maniaka blokuje prawą stronę jezdni, uniemożliwiając włączenie się do ruchu jadących m.in. z bocznych ulic, pomimo tego, że lewa strona pozostaje prawie pusta. Ja już ktoś wjedzie na lewy pas, to zachowuje się tam jak oparzony i próbuje natychmiast ustawić się grzecznie na prawym, zamiast jechać do jego końca i dopiero wtedy włączyć się do ruchu. Sytuacji nie poprawiło nawet ustawienie znaków sugerujących stosowanie jazdy na suwak i większość nadal robi to samo. Może gdy kierowcy o tym przeczytają, sytuacja ulegnie poprawie - pisze w liście do naszej redakcji czytelnik Adam.

Faktycznie, wystarczy w godzinach komunikacyjnego szczytu przejechać się wspomnianą ulicą, aby zobaczyć, jak bardzo kierowcy w Gorzowie unikają lewego pasa. Dlaczego tak się dzieje? Czy jako kierowcy boimy się, że inni, którzy stoją na prawym pasie, nas nie wpuszczą? Przecież - jak słusznie zauważa nasz czytelnik - zasada jazdy „na suwak” została uregulowana w kodeksie drogowym ustawą z dnia 16 października 2019 roku o zmianie ustawy w Prawie o ruchu drogowym. W myśl jej przepisów, gdy droga dwupasmowa zwęża się do jednego pasa, to kierowca jadący pasem niezanikającym ma obowiązek wpuścić jeden samochód jadący pasem zanikającym.

Przeczytaj także: Wakacje na Teneryfie? Dlaczego nie!

Przyłączamy się do apelu naszego czytelnika i zachęcamy w tym przypadku do częstszego używania lewego pasa! To nasze prawo, z którego możemy, a nawet powinniśmy skorzystać. Nauczmy się jeździć na suwak - to w rozkopanym Gorzowie bardzo cenna umiejętność!

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości