• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów rezygnuje z syren alarmowych. Wójcicki: Syreny kojarzą się z bólem i paniką

9 kwietnia 2022, 16:54
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję, że w niedzielę 10 kwietnia z okazji 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej nie zostaną włączone w mieście syreny alarmowe. Jak tłumaczy prezydent Wójcicki, nie chce wywoływać paniki wśród uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Gorzowie.

Lubuski Urząd Wojewódzki poinformował, że w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 w związku 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, na terenie województwa lubuskiego zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych.

Jednak syreny nie wszędzie zawyją. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję, że syreny w mieście nie zostaną włączone. - Istnieje wiele metod uhonorowania ofiar katastrofy smoleńskiej. W Gorzowie zostaną upamiętnione jak co roku, przez złożenie kwiatów na grobach Anny i Bartosza Borowskich – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Skąd decyzja o rezygnacji z włączenia syren alarmowych w niedzielny poranek w Gorzowie? Jak tłumaczy prezydent Wójcicki, chodzi tutaj o niewywoływanie niepokoju wśród uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gorzowie, jak i wśród samych mieszkańców. - Sytuacja w Ukrainie i fakt, że w naszym mieście znalazły schronienie tysiące osób z terenów objętych działaniami wojennymi, którym syreny kojarzą się z bólem i paniką, były powodem podjęcia takiej decyzji. Nie chcemy wywoływać paniki wśród uchodźców, dla których taki sygnał to zagrożenie życia – tłumaczy prezydent Wójcicki.

Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Byli przedstawicielami Rodzin Katyńskich z Gorzowa, którzy wchodzili w skład delegacji lecącej na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Oboje zostali pochowani na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie.

Z uruchomienia syren alarmowych w niedzielny poranek zrezygnowały również władze Katowic, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Łodzi czy Olsztyna.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości