Wiadomości

Gorzów rezygnuje z syren alarmowych. Wójcicki: Syreny kojarzą się z bólem i paniką

9 kwietnia 2022, 16:54
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję, że w niedzielę 10 kwietnia z okazji 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej nie zostaną włączone w mieście syreny alarmowe. Jak tłumaczy prezydent Wójcicki, nie chce wywoływać paniki wśród uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Gorzowie.

Lubuski Urząd Wojewódzki poinformował, że w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 w związku 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, na terenie województwa lubuskiego zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych.

Jednak syreny nie wszędzie zawyją. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję, że syreny w mieście nie zostaną włączone. - Istnieje wiele metod uhonorowania ofiar katastrofy smoleńskiej. W Gorzowie zostaną upamiętnione jak co roku, przez złożenie kwiatów na grobach Anny i Bartosza Borowskich – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Skąd decyzja o rezygnacji z włączenia syren alarmowych w niedzielny poranek w Gorzowie? Jak tłumaczy prezydent Wójcicki, chodzi tutaj o niewywoływanie niepokoju wśród uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gorzowie, jak i wśród samych mieszkańców. - Sytuacja w Ukrainie i fakt, że w naszym mieście znalazły schronienie tysiące osób z terenów objętych działaniami wojennymi, którym syreny kojarzą się z bólem i paniką, były powodem podjęcia takiej decyzji. Nie chcemy wywoływać paniki wśród uchodźców, dla których taki sygnał to zagrożenie życia – tłumaczy prezydent Wójcicki.

Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Byli przedstawicielami Rodzin Katyńskich z Gorzowa, którzy wchodzili w skład delegacji lecącej na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Oboje zostali pochowani na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie.

Z uruchomienia syren alarmowych w niedzielny poranek zrezygnowały również władze Katowic, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Łodzi czy Olsztyna.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości