• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 109 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy? Możesz złożyć wniosek o dofinansowanie

22 marca 2022, 14:04
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Mieszkańcy Gorzowa, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy, mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia pieniężnego. To kwota 40 zł dziennie za jedną osobę. Wnioski można składać z gorzowskim magistracie.

Władze Gorzowa i mieszkańcy pomagają jak tylko mogą uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną. Szacuje się, że w Gorzowie przebywa około 6-8 tys. uchodźców. Część z nich znalazła schronienie w jednym z miejsc przygotowanych przez miasto m.in. w hali przy Słowiańskiej. Jednak wielu obywateli Ukrainy zostało przyjętych pod dachy zwykłych mieszkańców Gorzowa.

Dlatego też władze Gorzowa informują, że jeżeli ktoś przyjął do swojego mieszkania uchodźcę z Ukrainy, może złożyć wniosek o wypłatę świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Aby ten proces usprawnić miasto, od środy 23 marca od godziny 10 udostępni dawny klub Lamus przy ulicy Sikorskiego, tam, gdzie wcześniej mieściło się biuro wsparcia uchodźców. Punkt będzie czynny w godzinach pracy urzędu. Do otrzymania świadczenia niezbędne jest wypełnienie wniosku i załącznika.

- Procedurę przyjmowania wniosków reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca br. w sprawie maksymalnej kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Rozporządzenie określa wysokość świadczenia: kwota 40 zł na osobę dziennie. Okres za jaki przysługuje świadczenie, to nie dłużej niż 60 dni - tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Kwota ta może być podwyższona przez wojewodę w przypadku:

- zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy,

- gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienia obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjny, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości