• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Uczniowie z Ukrainy trafią do szkół w Gorzowie

11 marca 2022, 15:44
fot. Jan Wojtanowski, Urząd Miasta Gorzowa
W poniedziałek 14 marca ruszają oddziały przygotowawcze w szkołach dla uczniów z Ukrainy, którzy nie mówią w języku polskim. Oddziały zostaną uruchomione w siedmiu placówkach w Gorzowie. Nauczanie będzie się odbywało na poziomach wszystkich klas szkoły podstawowej i średniej.

Codziennie do Gorzowa przyjeżdżają pociągami setki uchodźców z Ukrainy, którzy potrzebują pomocy. Część z nich zostaje w Gorzowie i trafia do punktów noclegowych przygotowanych na terenie miasta, inni są rozwożeni po punktach na terenie okolicznych powiatów. 

Dlatego też miasto wychodzi z pomocą dla uchodźców, którzy zostają w Gorzowie i uruchamia specjalne oddziały przygotowawcze w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

- Obecnie do szkół w Gorzowie zapisanych jest około 300 uczniów z Ukrainy. Jednak te dane zmieniają się każdego dnia. Wciąż przybywają kolejni uchodźcy do Gorzowa. A każdy przybywający do Polski cudzoziemiec z dzieckiem w wieku 7-18 lat jest zobowiązany do zapisania dziecka do szkoły odpowiedniego typu, zależnie od wieku i ukończonych lat nauki w swoim kraju – mówi Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa. 

Oddziały przygotowawcze dla uczniów, którzy nie mówią w języku polskim zostaną uruchomione w siedmiu placówkach na terenie miasta. Nauczanie będzie się odbywało na poziomach wszystkich klas szkoły podstawowej i średniej.

Oddziały przygotowawcze zostaną uruchomione od poniedziałku 14 marca w następujących szkołach:

Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Sportowymi

- po jednym oddziale przygotowawczy na poziomie klas I-III, IV-VI, VII-VIII (kolejne oddziały zostaną uruchomione po zebraniu kadry)

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Sportowymi

- jeden odział przygotowawczy na poziomie klas IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Sportowymi

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas IV-VI

Szkołą Podstawowa nr 15

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas VII-VIII

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas I-II LO

Od wtorku (15 marca br.) lub od środy (16 marca br.) oddziały przygotowawcze zostaną uruchomione w następujących szkołach:

Szkoła Podstawowa nr 9

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas I-III

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas I-III i VII-VIII

- jeden oddział przygotowawczy na poziomie klas I-II LO

Szkoły kontaktują się z rodzicami/opiekunami uczniów z informacją o przyjęciu do danej placówki oraz w celu uzupełnienia niezbędnej dokumentacji.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości