• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 36 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Tu chodzi o Twoje życie. Podpisz petycję w sprawie kardiochirurgii

28 stycznia 2022, 18:09
fot. Anna Kluwak
Szpital w Gorzowie walczy o utworzenie kardiochirurgii. Zarząd szpitala przygotował w tej sprawie petycję do ministra zdrowia i prosi mieszkańców północnej części województwa lubuskiego o podpisy.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie od dłuższego czasu stara się o możliwość otworzenia oddziału kardiochirurgicznego. Obecnie w całym województwie lubuskim jest tylko jeden taki oddział - w szpitalu w Nowej Soli. Chociaż oddział w gorzowskim szpitalu jest już praktycznie gotowy, ale lecznica nie ma wciąż kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Niestety brak oddziału kardiochirurgii w Gorzowie skończył się tragicznie na 60-letniej kobiety, która w niedzielny wieczór 23 stycznia została przywieziona karetką na gorzowski SOR. Kobieta Wymagała pilnej operacji aorty, natomiast kardiochirurgia w Nowej Soli zdecydowała, że przyjmie ją dopiero w poniedziałek rano. Pacjentka zmarła w nocy. Więcej na temat tej wstrząsającej historii pisaliśmy w artykule "60-latka nie doczekała operacji. Zmarła w szpitalu".

Teraz, zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie postanowił zwrócić się z petycją do ministra zdrowia w sprawie utworzenia oddziału kardiochirurgii i prosi mieszkańców Gorzowa oraz północnej części o podpisanie petycji. 

- Od ponad roku staramy się o uruchomienie kardiochirurgii. Piszemy do ministra zdrowia, do NFZ i do wojewody lubuskiego. I co? I nic! Nie dostajemy kontraktu z NFZ. Dlaczego walczymy o oddział? Województwo lubuskie ma najwyższą w kraju umieralność na choroby układu krążenia. Chorują nawet osoby przed 64. rokiem życia! Wielu Lubuszan musi szukać pomocy w Szczecinie, Poznaniu czy Wrocławiu. Jeszcze więcej nawet nie ma na to szansy: za daleko, trudno się dostać. Choroba atakuje nagle i zabija bez ostrzeżenia. W Gorzowie mamy świetnych specjalistów gotowych do pracy od zaraz! Mamy sprzęt, w tym jedyne w województwie ECMO. Jesteśmy blokowani przez niezrozumiałe decyzje. Razem walczmy o kardiochirurgię w Gorzowie – mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Każdy, kto chciałby podpisać petycję w sprawie uruchomienia oddziału kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie może to zrobić TUTAJ. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości