Wiadomości

Krótsza kwarantanna i darmowe testy na COVID-19

21 stycznia 2022, 13:25
fot. Shutterstock
Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że okres przebywania na kwarantannie zostanie skrócony z 10 do 7 dni. Ponadto od 27 stycznia w aptekach pojawią się darmowe testy antygenowe na koronawirusa.

W piątek 21 stycznia odbyła się wspólna konferencja prasowa remiera Matuesza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Premier poinformował, że z powodu wzrostu liczby zakażeń i dominacji wariantu omikron, rząd postanowił wprowadzić nowe rozwiązania. Wszystko przez to, że w piątek 21 stycznia padł rekord zakażeń - 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 181 osób.

- Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy zakażeń. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dlatego też rząd postanowił skrócić okres przebywania na kwarantannie do 7 dni. Tutaj polski rząd poszedł w ślady Niemiec, Francji, Belgi, Włoch czy Grecji. Ponadto zostaną przygotowane dodatkowe łóżka covidowe w szpitalach. Natomiast od 27 stycznia w każdej aptece będą dostępne darmowe testy antygenowe. 

- Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – powiedział premier
 Morawiecki.

Ponadto premier podkreślał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 są seniorzy, osoby powyżej 60 roku życia. - Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował premier.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości