• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Nowe połączenia z Gorzowa. Zmienił się rozkład jazdy

13 grudnia 2021, 07:23
IC Dionizos w pełnej krasie. Fot: Kuba Świderski
12 grudnia zmienił się rozkład jazdy pociągów. Gorzowianie zyskali jedno połączenie do Lublina przez Piłę i Warszawę, oraz prawie bezpośredni pociąg na południe Polski.

Pierwszy w nowym rozkładzie jazdy na trasę wyruszył IC Lubuszanin. Wyjazd z Gorzowa jest o dość wczesnej porze (4:44), ale za to w Warszawie możemy być już o godzinie 11:07. Pociąg prowadzi nowoczesne wagony combo, ma przedziały 1 i 2 klasy oraz przedział dla podróżnych z małymi dziećmi.

Po kilku latach przerwy, mieszkańcy Gorzowa i okolic mogą już korzystać z bezpośredniego połączenia na południe Polski. Wszystko to dzięki wagonom bezpośrednim dołączanym do pociągu IC Matejko. Jednak przez najbliższe pół roku do Zielonej Góry, zamiast pociągu, pasażerów wozić będzie autobus kolejowej komunikacji zastępczej. Więcej o tym połączeniu i problemach można przeczytać na portalu Lubuskie24.pl, w artykule pt.: Miał być pociąg, będzie autobus. IC połączy Gorzów z Zieloną Górą

O godzinie 9:02 z Gorzowa w swoją pierwszą podróż, liczącą bagatela 844 kilometry wyruszył inny pociąg - TLK Zamoyski do Lublina/Hrubieszowa. Jak informuje przewoźnik - na trasie są wagony 2 klasy, ma być przedział dla podróżnych z małymi dziećmi i - uwaga - jest też, lub powinna być prowadzona sprzedaż napojów i przekąsek z wózka typu "minibar".
Pociąg do Hrubieszowa Lublina z Gorzowa wyjechał o czasie, ale już w Pile "złapał" opóźnienie.
TLK Zamoyski jest to nowa relacja wprowadzona w miejsce TLK Kociewie, który kursuje teraz obecnie jedynie na trasie z Gdyni do Łodzi.

Dodatkowych atrakcji nie zabrakło też na trasie kolejnego nowego połączenia do stolicy. Mowa tu o IC Dionizos. Jak informuje PKP PLK, pociąg już w Nowym Tomyślu miał wypadku z udziałem zwierząt, a w okolicach Poznania doszło do awarii taboru. Na szczęście z problemami szybko się uporano i już od samego Poznania pociąg jechał zgodnie z planem.

Na trasie do Warszawy możemy spotkać wagony combo. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne na nowe typu 25AN4, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości