• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 48 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Jak wybrać odpowiedni prezent na święta?

10 grudnia 2021, 09:35, inf. prasowa
Kosmetyki, elektronika, biżuteria — to jedne z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. UOKiK podpowiada, jak kupować, aby prezent był trafiony. Ważna jest również zrównoważona konsumpcja. Nietrafiony prezent będzie bezużyteczny i obciąży środowisko, dlatego wybierajmy mądrze.

Okres przedświąteczny to czas, kiedy chętnie kupujemy i wydajemy więcej, z myślą o prezentach dla bliskich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o podstawowych prawach konsumentów oraz podpowiada, na co zwrócić uwagę przy świątecznych zakupach.

- Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania. Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych. Źle wybrane produkty np. kosmetyki czy ubrania mogą się zmarnować, gdy nie będą używane. Nietrafiony prezent stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska. Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ile przede wszystkim – dla naszej kieszeni – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wynika z badań, wśród najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę są kosmetyki, elektronika i biżuteria. Jednak czy zestaw kosmetyków to dobry pomysł na prezent? Zestawy świąteczne są prezentowo zapakowane i łączą produkty, które można stosować razem w codziennej pielęgnacji bądź w makijażu. Zestaw to przeważnie oferta atrakcyjna cenowo, ale by mieć pewność - porównaj cenę tych samych produktów sprzedawanych indywidualnie. Nie daj się ponieść szałowi zakupów. Działaj w myśl idei zrównoważonej konsumpcji - źle dobrane produkty mogą się zmarnować, bo nie zostaną zużyte. Nietrafiony produkt stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska.

UOKiK podkreśla, że kupując w internecie mamy 14 dni na odstąpienie od umowy oraz kolejne 14 dni na odesłanie produktu. Natomiast w przypadku sklepu stacjonarnego zwroty zależą od polityki danego sklepu. Co istotne, w przypadku biżuterii spersonalizowanej, czyli zrobionej na zamówienie lub z grawerem, sklep może odmówić przyjęcia zwrotu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Zasady świątecznych zakupów

1/6 Zasady świątecznych zakupów

2/6 Zasady świątecznych zakupów

2/6 Zasady świątecznych zakupów

3/6 Zasady świątecznych zakupów

3/6 Zasady świątecznych zakupów

4/6 Zasady świątecznych zakupów

4/6 Zasady świątecznych zakupów

5/6 Zasady świątecznych zakupów

5/6 Zasady świątecznych zakupów

6/6 Zasady świątecznych zakupów

6/6 Zasady świątecznych zakupów

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości