• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Do trzech razy sztuka. Zabytkowy budynek dawnego Archiwum Państwowego został sprzedany

3 grudnia 2021, 16:27
Władze Gorzowa od wiosny tego roku próbowały sprzedać budynek po dawnym Archiwum Państwowym przy ul. Grottgera. W końcu, w trzecim przetargu znalazł się chętny za kupienie zabytku, który od lat stoi pusty i zaniedbany. Wylicytowana cena 745 tys. zł została obniżona o 50%, więc nowy nabywca zapłaci za nieruchomość 372,5 tys. zł zł.

W Gorzowie jest wiele zabytkowych budynków, które od lat stoją puste i niszczeją. Tak było w przypadku m.in. Willi Jaehnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich, która przez lata po prostu straszyła. Chociaż miasto miało pomysły na jej zagospodarowanie, to ostatecznie nic w tym kierunku nie zrobiło. Zabytkowy obiekt został sprzedany z 99-procentową bonifikatą na rzecz Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie, a jego remont jest obecnie na finiszu.

Aby zapobiec degradacji innych zabytkowych budynków w mieście, władze Gorzowa postanowiły wystawić na sprzedaż budynek po dawnym Archiwum Państwowym przy ul. Grottgera 24/25 na os. Staszica.  Z uwagi, że jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków, wylicytowana w przetargu kwota miała zostać ostatecznie obniżona o 50%. Pierwszy przetarg odbył się pod koniec kwietnia, cena wywoławcza wnosiła 800 tys. zł. Jednak nie znalazł się żaden chętny do zakupu nieruchomości. Również drugi przetarg zakończył się fiaskiem. 

Jak się okazało, w końcu w trzecim przetargu znalazł się nabywca. Zabytkowy budynek po dawnym Archiwum Państwowym kupił pan Jarosław, który wylicytował kwotę 745 tys. zł. Jednak ostatecznie zapłaci tylko 372,5 tys. zł za zakup budynku. Co istotne, budynek przy Grottgera stanowi własność skarbu państwa, dlatego też pieniądze ze sprzedaży trafią w 25% do miasta, a 75% do skarbu państwa.

Pan Jarosław, nowy właściciel obiektu będzie zobowiązany do rozpoczęcia prac adaptacyjnych w terminie 3 lat od podpisania umowy oraz ich zakończenia w terminie 5 lat. Za każdy rok zwłoki na właściciela zostanie nałożona kara umowna w wysokości 50 tys. zł. Obecnie budynek ma przeznaczenie administracyjno-biurowe. Jednak nowy właściciel może zmienić sposób użytkowania obiektu na funkcję mieszkalną, ale to wymaga zgody konserwatora zabytków.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości