Wiadomości

Taki jest plan na budowę centrum przesiadkowego w Gorzowie w nowej wersji

10 stycznia 2023, 09:20, red
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa nie rezygnują z budowy centrum przesiadkowego przy dworcu PKP w Gorzowie. Jednak zostanie ono wybudowane w okrojonej wersji. W lutym powinien zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane. Natomiast inwestycja powinna być gotowa wiosną 2024 roku.

W marcu 2022 roku władze Gorzowa ogłosiły, że rezygnują z budowy węzła przesiadkowego na wielką skalę, który miał powstać tuż przy wejściu do dworca PKP o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Miasto rezygnuje z budowy węzła przesiadkowego!”. Wówczas prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zdecydował, że centrum przesiadkowe powstanie, ale w okrojonej wersji. W zamian przy ul. Jancarza mają zostać wybudowane specjalne zatoki, które pomieszczą 6 autobusów, do tego ma zostać wymieniona nawierzchnia ul. Dworcowej.

Centrum przesiadkowe w Gorzowie i przebudowa ul. Dworcowej

Na początku lutego 2023 roku ma zostać ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Dworcowej oraz budowy pierwszego etapu węzła przesiadkowego. Potencjalny wykonawca w ramach pierwszego etapu prac będzie musiał zająć się przebudową ul. Dworcowej, budową nowego torowiska tramwajowego z peronami dla podróżnych, zagospodarowaniem placu przed dworcem PKP oraz budową zatok dla autobusów dalekobieżnych w ciągu ulicy Jancarza.

Plac przed dworcem PKP zostanie zagospodarowany na nowo. Torowisko tramwajowe zostanie wyprowadzone łukiem w stronę estakady. Na placu przed dworcem PKP pojawi się nowa zieleń, zostaną nasadzone drzewa, powstaną nowe trawniki. Postawione zostaną ławki dla oczekujących

na tramwaj. Wybudowane też będą miejsca postojowe dla taxi, parkingi kiss&ride oraz parkingi dla niepełnosprawnych. Plan jest aktualnie uzgadniany z przedstawicielami PKP.

Tak zostanie przebudowana ul. Dworcowa w Gorzowie

Z kolei ul. Dworcowa na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego do zjazdu w ulicę Dworcową, będzie odcinkiem, po którym będzie odbywać się ruch pieszych i pojazdów, aż do ulicy Jancarza. Dworcowa zostanie połączona z Jancarza w okolicy dawnego dworca PKS. Na pozostałym odcinku ulica ta zostanie zamieniona na deptak, zamknięty dla ruchu pojazdów.

Kiedy centrum przesiadkowe w Gorzowie będzie gotowe?

PKP powróciło również do rozmów z władzami Gorzowa w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Gorzowie. Rozmowy mają na tyle konkretny wymiar, że zaplanowany został harmonogram działań miasta w sprawie budowy centrum przesiadkowego. Zakłada on, że w najbliższych tygodniach zostanie dostosowana dokumentacja projektowa do pierwszego etapu prac.

W lutym 2023 roku ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy pierwszego etapu prac. Postępowanie powinno zostać rozstrzygnięte wiosną 2023. A jesienią powinny zostać zakończone prace przy ul. Dworcowej razem z krańcówką torowiska. Powinny się też zakończyć się prace związane z zagospodarowaniem placu przed dworcem PKP oraz budowa deptaka w ciągu ulicy Dworcowej.

Późną wiosną 2024 roku powinny z kolei nastąpić odbiory budowy zatok autobusowych w ciągu ulicy Jancarza, budowa parkingów kiss&ride, remont nawierzchni ulic Jancarza i Składowej oraz budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż tych ulic.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości