• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Marszałek Polak apeluje do wojewody w sprawie wypowiedzeń ratowników medycznych

17 sierpnia 2021, 15:49
fot. archiwum
Wszyscy ratownicy medyczni pracujących na kontrakcie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego złożyli wypowiedzenia z pracy. To oznacza, że jesienią w mieście może zabraknąć karetek. Głos w sprawie postanowiła zabrać marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która apeluje do wojewody lubuskiego o podjęcie pilnych działań, które zapewnią ciągłe funkcjonowanie systemu medycznego w Gorzowie.

W poniedziałek 17 sierpnia portal gorzowianin.com jako pierwszy informował o tym, że do dyrektora Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie dotarły wypowiedzenia umów 100% pracowników kontraktowych, czyli 41 osób. - Z powodu braku odzewu  o zmianę warunków umowy zawartej 31.03.2021, tj. stawki godzinowej, wypowiadam umowę  z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca - czytamy w piśmie. 

Ratownicy medyczni podkreślali, że wypowiedzenia zostały złożone z uwagi na brak podwyżek stawek od 23 lat. Z kolei dyrektor stacji pogotowia Andrzej Szmit przyznał, że wcale się nie widzi, że doszło do buntu ratowników medycznych, ponieważ został obcięty dodatek covidowy. - Nie można pracować po 300 godzin miesięcznie za taką stawkę. Jeżeli odejdą wszyscy pracownicy kontraktowi, wówczas nie będzie obsady na wszystkich karetkach – przyznaje Andrzej Szmit, dyrektor Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie.
Oznacza to, że umowa dla pracowników kontraktowych, którzy złożyli 15 sierpnia 2021 roku takie pismo, wygaśnie 30 września 2021 roku. Od 1 października może więc się okazać, że pogotowie ratunkowe w Gorzowie nie wyjedzie do pacjenta. 

Z kolei Lubuski Urząd Wojewódzki podkreślał, że wojewoda zaplanował podniesienie stawek od 1 września 2021 roku o 8%. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać również Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Marszałek Polak napisała pismo do wojewody lubuskiego, w którym apeluje o podjęcie natychmiastowych działań w związku z zagrożeniem funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Poniżej treść listu.

„Szanowny Panie Wojewodo,

w związku z bardzo niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi zagrożenia funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego w województwie lubuskim, wynikającego ze składanych wypowiedzeń przez ratowników medycznych, zwracam się z prośbą o przekazanie stanowiska pana wojewody w zakresie oczekiwań tej grupy zawodowej.

Przedstawiane oczekiwania ratowników medycznych oraz związków zawodowych w zakresie zmiany sposobu finansowania ratownictwa medycznego, a także brak konkretnego stanowiska ministerstwa zdrowia, dającego szanse na szybkie rozwiązanie problemu, powodują, iż sytuacja stwarza rzeczywiste  niebezpieczeństwo zaburzenia pracy systemu Ratownictwa Medycznego w województwie.

Jednocześnie informuję, że samorząd województwa lubuskiego, realizując swoje obowiązki podmiotu tworzącego, w ramach wsparcia Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze przekazał jednostkom w latach 2018-2021  środki finansowe na zakup 9 ambulansów medycznych (ponad 5 mln zł), sprzętu medycznego (155 tys. zł) oraz na zakup pilotażowego sytemu wspomagania ratownictwa medycznego (1 mln zł). Działania te w znaczący sposób poprawiły bezpieczeństwo Lubuszan, ale także wypłynęły na poprawę warunków pracy ratowników medycznych.

Mając na uwadze, iż do kompetencji wojewody należy właściwa organizacja i finansowanie systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom w tym obszarze proszę o podjęcie pilnych działań, które zapewnią ciągłe funkcjonowanie systemu medycznego w naszym regionie”.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości