Wiadomości

Szerszenie i osy w natarciu? Kiedy dzwonić po strażaków?

17 sierpnia 2021, 09:09
foto: OSP Lipki Wielkie
Straż pożarna przestaje być tylko pożarna. W ostatnich tygodniach nasiliły się zgłoszenia z prośbą o likwidację gniazd os i szerszeni. Wzywanie strażaków na pomoc w takich przypadkach jest wielokrotnie przez strażaków nadużywane.

Przykładów można mnożyć. Tylko w Gorzowie i powiecie gorzowskim i tylko jednego dnia - 16 sierpnia 2021 roku - strażacy wyjeżdżali do tego typu zgłoszeń aż 9 razy. Było to np.. Rybakowo – tam mieszkańcy znaleźli gniazdo os w budynku mieszkalnym. Jak przekazują – owady są agresywne i atakują mieszkańców. Na miejsce wysłano trzy zastępy strażaków. Gralewo – gniazdo agresywnych szerszeni w domu zgłaszającej. Kobieta jest uczulona, a w domu są dzieci. Wśród tych 9 zgłoszeń, tylko trzy dotyczyły obiektów użyteczności publicznej.

W tym miejscu należy przypomnieć, że straż pożarna jest formacją, która ma nieść pomoc w sytuacjach nagłych. Powstawanie gniazd i szerszeni nagłe nie jest. Strażacy dopuszczają sytuacje wyjątkowe, kiedy trzeba usunąć gniazdo. Są to obiekty użyteczności publicznej, budynki przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej oraz u osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W innych miejscach straż interweniuje gdy zachodzi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. I to właśnie najczęściej wykorzystują właściciele budynków, u których zadomowiły się osy lub szerszenie.

Zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Dlatego też strażacy wielokrotnie już zwracali się z prośbą o zrozumienie i nieprzekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

Jednak za każdym razem dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie stara się wnikliwie je analizować, może się tak zdarzyć, że uzna interwencję zespołu ratowników za bezzasadną - brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas proponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych uciążliwych owadów. Pouczenie, podanie numeru telefonu, czy też skierowanie do właściwej instytucji jest jedną z form udzielenia pomocy.

Aby pozbyć się niepożądanych owadów, właściciele posesji powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości