Wiadomości

Działkowcy z ROD „Magnolia” stracą swoje działki?

25 lipca 2021, 18:42
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy Gorzowa mający swoje ogródki działkowe na ROD „Magnolia” przy ul. Walczaka mają nie lada problem. Z jednej strony, część działek została źle wytyczona i wchodzi na teren dewelopera. Natomiast z drugiej, przez teren ogródków ma w przyszłości przebiegać droga, która będzie łączyć ul. Walczaka z ul. Niepodległości.

Do portalu gorzowianin.com zgłosił się czytelnik Dominik, którego niepokoi temat budowy drogi łączącej ul. Walczaka z ul. Niepodległości, a która miałabym przebiegać przez obecne Rodzinne Ogródki Działkowe "Magnolia". 

- W to miejsce od około 30 lat przychodzą ludzie, aby pielęgnować swoje warzywa i owoce oraz spędzać wolny czas po pracy i w weekendy. Miejsce z dala od ruchu samochodowego, cisza, spokój. Nagle w przeciągu kilku miesięcy rośnie pierwszy blok obecnie to już 5 kondygnacji. Czy miasto pozwoli, aby kolejne zielone miejsce na mapie Gorzowa zostało zabetonowane podczas ocieplania się klimatu? A teraz pojawiła się jeszcze informacja o likwidacji działek i budowie drogi - mówi Dominik, mieszkaniec Gorzowa.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gorzowa z pytaniami cz to prawda, że miasto planuje poprowadzić drogę przez obecne ogródki działkowe "Magnolia"? A także co się wówczas stanie z właścicielami działek przez które ma przebiegać droga. 

- Teren położony przy ul. Walczaka objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie jego na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. W bezpośrednim sąsiedztwie ul. Walczaka pod usługi komercyjne oraz pod układ nowo projektowanych dróg publicznych o znaczeniu lokalnym łączącym ul. Walczaka z ul. Niepodległości. – tłumaczy Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Miasto niestety nie odpowiedziało co się stanie z działkowcami, jeżeli plany budowy drogi dojdą do skutku. Jednak zgodnie z prawem, jeżeli ogródki działkowe zostaną likwidowane, wówczas działkowcy będą mogli ubiegać się o odszkodowanie i wskazanie nowej lokalizacji. 

Jednak to niejedyny problem właścicieli działek na ROD „Magnolia”. Granica części działek została źle wytyczona i ogrodzona, przez co ogródki działkowe wchodzą 4 metry w głąb na teren dewelopera. Natomiast właściciel terenu, czyli firma Budnex chce, aby ogrodzenie zostało ustawione zgodnie z planami, co oznacza likwidację tych części ogródków które znajdują się na terenie dewelopera. Jak się okazało, o tym, że granice działek są źle wytyczone było już wiadomo od około 5lat, jednak Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Działkowców nic w tej sprawie nie zrobił.

- Działki na których obecnie są budowane nowe bloki przez firmę Budnex Deweloper nigdy nie były własnością miasta Gorzowa. Teren ten stanowił własność zarządu województwa lubuskiego i został sprzedany w wyniku przetargu. W związku z tym wyjaśnienie sprawy sprzedaży terenu w części o szerokości około 4 m zajętego bez tytułu prawnego przez Działkowców Rodzinnego Ogrodu Magnolia leży w kompetencji województwa lubuskiego i spółki Budnex Deweloper – podkreśla Liberkowska.

Dlatego też zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do firmy Budnex. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości