Wiadomości

Gorzowska przychodnia miała zostać ukarana za nadużywanie teleporad. Jednak kary nie będzie

28 czerwca 2021, 12:07
fot. Shutterstock
Narodowy Fundusz Zdrowia informował w ubiegłym tygodniu, że nie przedłuży umowy z przychodnią POZ przy ul. Mieszka I w Gorzowie. Wszystko przez nadużywanie teleporad, ponieważ poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jednak, w poniedziałkowe popołudnie minister zdrowia zapowiedział, że gorzowska przychodnia oraz pozostałe placówki nie zostaną ukarane, ponieważ doszło do porozumienia z lekarzami rodzinnymi.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił ukarać poradnie POZ, które nadużywały teleporad. Wszystko przez to, że w niektórych przychodniach teleporady zdominowały wszystkie inne formy świadczenia usług. W niektórych placówkach ten wskaźnik przekraczał aż 90%. - Zdecydowałem, że w przypadku 70 podmiotów, które mają wskaźnik świadczenia teleporad powyżej 90%, by nie przedłużyć umów na świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Na czarnej liście Narodowego Funduszu Zdrowia znalazła się tylko jedna poradnia POZ z województwa lubuskiego. Jak się okazało, jest to przychodnia z Gorzowa, która mieści się przy ul. Mieszka I. Według informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, gorzowska placówka nadużywała teleporad, ponieważ wskaźnik tej formy kontaktu z pacjentem przekroczył 90%.

- Twoja poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jej umowa z NFZ wygasa 30 czerwca, fundusz nie zamierza przedłużać współpracy z poradnią, ale Ty nie zostaniesz bez opieki. Koniecznie sprawdź, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną - czytamy w komunikacie na stronie lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ podkreśla, że pacjenci, którzy korzystali ze świadczeń medycznych poradni POZ przy ul. Mieszka I nie zostaną bez pomocy i będą mogli skorzystać ze świadczeń w najbliższej przychodni, która mieści się przy ul. Sienkiewicza. 

AKTUALIZACJA

W poniedziałek 28 czerwca po godz. 13 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas której ogłoszono, że wszystkie placówki które nadużywały porad nie zostaną ukarane i NFZ przedłuży z nimi umowę.

- Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Porozumienie dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy. Bardzo cieszę się, że te negocjacje oznaczają zapewnienie stabilności opieki na podstawowym poziomie. Zostanie powołany zespół, który przygotuje fundamentalną reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej - mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Wytyczne, które dotyczą reformy POZ oparte będą na trzech poziomach: zmiany systemu finansowania; zwiększenia możliwości zlecania badań specjalistycznych na poziomie POZ oraz wprowadzenia na większą skalę „quality payment”.

- Zdrowie pacjentów było podstawowym tematem rozmów z przestawicielami lekarzy rodzinnych. Jesteśmy zgodni, że poziom dostępności #POZ powinien być jak największy - Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości