• Dziś 10°/1°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Spór o drzewa przy Kosynierów Gdyńskich i Słowiańskiej. Radni podjęli decyzję

23 czerwca 2021, 16:49
fot. archiwum
Radni jednomyślnie zgodzili się na podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na inwestycję, która zakłada przebudowę ul. Kosynierów Gdyński, budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry czy przebudowę skrzyżowania ul. Kosynierów Gdyńskich ze Słowiańską. Jednak zanim została przyjęta uchwała, odbyła się burzliwa dyskusja na temat wycinki drzew, która wiąże się z realizacją inwestycji.

W środę 23 czerwca podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni głosowali nad uchwałą w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na lata 2022-2023 w celu realizacji zadania inwestycyjnego "Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z przebudową skrzyżowań w ul. Kosynierów Gdyńskich i Słowiańskiej", które zakłada przebudowę całego odcinka ul. Kosynierów Gdyńskich o długości blisko 1,2 km od ronda Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ul. Roosevelta i Słowiańską. Do tego przebudowę skrzyżowania ul. Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta i Słowiańskiej, a także budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry oraz wymianę części nakładki asfaltowej ul. Słowiańskiej.  Miasto ma na ten cel zaciągnąć kredyt w wysokości 3 mln 750 tys. zł, z czego 3 mln w 2022 roku i 750 tys. zł w 2023 roku.

Jednak zanim doszło do samego głosowania nad podjęciem uchwały, odbyła się burzliwa dyskusja na temat wycinki drzew, która wiąże się z realizacją inwestycji. Radni dopytywali się ile dokładnie drzew zostanie wyciętych oraz czy remonty były konsultowane z zielonym zespołem. 

Radny Radosław Wróblewski oraz Robert Anacki wnioskowali nawet od wycofanie tego projektu uchwały z porządku obrad, ponieważ powstało wiele wątpliwości w związku z tą inwestycją. Z kolei randa Paulina Szymotowicz dopytywała się, ile dokładnie drzew zostanie wyciętych zarówno przy ul. Kosynierów Gdyńskich, Słowiańskiej i Fredry. 

- Jest to inwestycja, którą chcemy zrealizować w 2022 roku. Jedyną szansą na to, jest złożenie wniosku o dofinansowanie, a do tego potrzebujemy pieniędzy na wkład własny. Cały projekt jest warty ponad 30 mln zł, natomiast w ramach pieniędzy rządowych możemy pozyskać około 25 mln zł dofinansowania. Ta uchwała nie przesądza o wycince drzew, ponieważ jest to uchwała budżetowa. Będziemy starali się, aby drzew zostało wyciętych jak najmniej. Jeżeli dzisiaj nie poprzemy tej uchwały, to w ogóle nie zrealizujemy tej inwestycji – tłumaczył Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Z kolei wiceprezydent Agnieszka Surmacz podkreślała, że przy ul. Kosynierów Gdyńskich do wycinki zostały przeznaczone 42 drzewa, z czego około 15 z nich jest w bardzo słabej kondycji i nie ma możliwości ich uratowania. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry do wycinki zostało przeznaczonych 50 drzew.

- Na dzień dzisiejszy te drzewa są wskazane do wycinki, ale nie jest powiedziane, że na pewno zostaną wycięte. Nie wycinamy tych drzew bezmyślnie. Wycinka drzew wiąże się z tym, że podjęliśmy decyzje o budowie ścieżki rowerowej przy ul. Kosynierów Gdyńskich. W ramach przebudowy Kosynierów i Roosevelta tworzą się korki, ponieważ nie ma pasów do lewoskrętu. Tam kilka drzew koliduje fizycznie z inwestycją. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry również wymaga wycinki drzew, ponieważ rondo będzie częściowo znajdowało się w miejscu obecnej skarpy. W ramach całej inwestycji zostanie nasadzonych 56 drzew – komentuje Agnieszka Surmacz, wiceprezydent Gorzowa.

Ostatecznie prezydent Jacek Wójcicki przekonał radnych, że w późniejszym czasie będą mieli wpływ na to, jak będzie wyglądała inwestycja i co z drzewami. Dlatego też ostatecznie wszyscy radni byli za i podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości