Wiadomości

Prezydent Wójcicki z absolutorium i wotum zaufania

26 maja 2021, 16:07
Podczas majowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, prezydent Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok oraz otrzymał wotum zaufania od gorzowskich radnych.

Gorzowscy radni w środę 26 maja podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa dyskutowali o raporcie o stanie miasta w 2020 roku. Każdy z radnych, który zabrał głos w dyskusji zgłaszał swoje uwagi oraz zadawał pytania. - Ubiegły rok był wyjątkowy, bo w cieniu pandemii. Jednak jak czytamy wszystkie dokumenty, również te z wykonania budżetu, to na szczęście nie wszystkie nasze obawy się sprawdziły. Poważną sprawą, która zwróciła moją uwagę, to dynamikę demograficzną i saldo migracji w Gorzowie mamy ujemne. Teraz może tego nie widać, ale niestety odczujemy to za kilka lat - mówił Radosław Wróblewski, radny Koalicji Obywatelskiej.

- Według mnie w mieście jest za dużo samochodów. Wynika to nie tylko ze statystyk, ale również tego co dzieje się na ulicach. Przywrócenie większościowego udziału komunikacji zbiorowej. Mieszkańcy odzwyczajają się od komunikacji miejskiej, w momencie kiedy ona jest niewydolna przez wyłączenia linii tramwajowych czy remontów. Musimy zainwestować w komunikacje miejską, aby mieszkańcy mogli ją potraktować jako alternatywę dla samochodu. Widać, że przybywa nam ścieżek rowerowych, ale problemem jest brak ciągłości i spójnego systemu tych ścieżek – komentowała Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna Kocham Gorzów.

Po zakończeniu debaty, radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia prezydentowi Jackowi Wójcickiemu wotum zaufania. Na 25 radnych obecnych podczas sesji, za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Wójcickiemu głosowało 24 radnych. Nikt nie głosował przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Głosu nie oddał natomiast radny Piotr Paluch.

Następnie zostało przedstawione sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2020 rok. Tuż przed podjęciem uchwały w sprawie absolutorium dla prezydenta Jacka Wójcickiego z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok wywiązała się dyskusja wśród radnych. - Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości jest w opozycji do prezydenta Jacka Wójcickiego. Uważam, że udzielenie absolutorium prezydentowi, jest to też w pewnym sensie ocena polityczna. Trudno tutaj źle oceniać prezydenta, w momencie kiedy spotkaliśmy się z sytuacją nadzwyczajną. Jesteśmy zadowoleni z działań prezydenta, jeżeli chodzi o wykorzystywania środków rządowych. Pan prezydent dobrze współpracuje z rządem i gdyby nie te rządowe pieniądze, to żadna z inwestycji nie zostałaby zrealizowana - komentował Sebastian Pieńkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Chciałabym podziękować wszystkim podatnikom. Ponieważ każda złotówka tych dofinansowań pochodziła z podatków mieszkańców. Wszyscy możecie czuć się gospodarzami naszego miasta, ponieważ te wszystkie pieniądze pochodzą z waszych podatków. Z mojej strony ogromne podziękowania dla realnych sponsorów, czyli mieszkańców Gorzowa. Nie ma rządowych pieniędzy, to są pieniądze mieszkańców, nasz wszystkich - ripostowała radna Bejnar-Bejnarowicz.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Gorzowa za 2020 rok i zagłosowali za udzieleniem prezydentowi absolutorium za realizację budżetu. Na 25 radnych, wszyscy głosowali za. Nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Tym samym prezydent Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium.

- Bardzo dziękuję za to głosowanie i poparcie tego, co robimy wspólnie. Chciałbym powiedzieć wszystkim po prostu dziękuję, od prawa do lewa. W ostatnich latach dostaliśmy ogromną pulę pieniędzy. Do tej pory udało się nam pozyskać ponad 600 mln zł. Są to działania nas wszystkich, które wymagają napisania bardzo dobrych wniosków oraz wymagają wsparcia politycznego. W historii Gorzowa nie było tak potężnych środków i tak potężnych inwestycji. Budżet zawsze wymaga ogromnej pracy i dziękuję wszystkim, którzy o ten budżet dbają - mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Dochody miasta ogółem w 2020 roku wyniosły 913.717.540,89 zł, co stanowi 99,88 % zaplanowanych dochodów. Wydatki budżetowe miasto wykonało w kwocie 920.745.404,39 zł, co stanowi 86,52% planowanych wydatków w 2020 roku, przy planowanym budżecie deficytowym 149.406.733 zł. Ubiegły rok miasto zamknęło deficytem niższym, w wysokości 7.027.863,50 zł. Na koniec roku budżetowego łączna kwota długu Miasta wynosiła 239.355.625 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Czy śledzisz już nasz portal na Facebooku, Twitterze,  i YouTube


Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać! tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości