Wiadomości

Będzie bardziej ekologicznie. W EC wygaszony będzie piec węglowy!

17 maja 2021, 11:58, Marcin Kluwak
W Gorzowie elektrociepłownia chce odejść od węgla. Podstawowym paliwem, które ogrzeje nasze mieszkania, ma być wysokometanowy gaz systemowy. Piece węglowe mają być wygaszone do 2023 roku

To doskonała wiadomość dla mieszkańców Gorzowa i okolic. Miejscowa elektrociepłownia wygasi piec węglowy. Nastąpi to w chwili, kiedy zostanie oddana do użytku kotłownia zasilana gazem systemowym. Prace mają potrwać do listopada 2023 roku.

- Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji bloku węglowego do końca 2023 roku. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

W ramach projektu powstanie m.in. budynek kotłowni, komin trójprzewodowy, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi, zagospodarowanie terenu, a także instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem ma być wysokometanowy gaz systemowy.

W przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Do podpisania umowy ma dojść w grudniu 2021 roku. Prace potrwają przez niespełna dwa lata – do listopada 2023 roku, kiedy to obiekt zostanie przekazany do eksploatacji.

Gorzowski oddział PGE Energia Ciepła stale inwestuje w swoje jednostki wytwórcze, aby spełniać najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe. W ostatnich latach powstał na jej terenie m.in. jeden z najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych w Polsce. Z kolei w kwietniu ruszył przetarg na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej o mocy do 100 MWt, zasilanej paliwem gazowym oraz rezerwowo olejem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości