Wiadomości

Zabytkowy budynek dawnego Archiwum Państwowego wystawiony na sprzedaż

16 kwietnia 2021, 17:00
Władze Gorzowa wystawiły na sprzedaż pusty i zaniedbany od lat budynek dawnego Archiwum Państwowego przy ul. Grottgera. Cena wywoławcza to 800 tys. zł. Jednak z uwagi na fakt, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, wylicytowana cena zostanie obniżona o 50%. Przetarg odbędzie się w czwartek 29 kwietnia.

W Gorzowie jest wiele zabytkowych budynków, które od lat stoją puste i niszczeją. Tak było w przypadku m.in. Willi Jaehnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich, która przez lata po prostu straszyło. Chociaż miasto miało pomysły na jej zagospodarowanie, to ostatecznie nic w tym kierunku nie zrobiło. Zabytkowy obiekt został sprzedany z 99-procentową bonifikatą na rzecz Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie i obecnie jest remontowany.

Aby zapobiec degradacji innych zabytkowych budynków w mieście, władze Gorzowa postanowiły wystawić na sprzedaż budynek po dawnym Archiwum Państwowym przy ul. Grottgera 24/25 na os. Staszica. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. zł. Jednak z uwagi na to, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, wylicytowana w przetargu kwota zostanie obniżona o 50%. Oznacza to, że jeżeli ktoś  wylicytuje budynek za 1 mln zł, to kupi go ostatecznie za 500 tys. zł. Co istotne, budynek przy Grottgera stanowi własność skarbu państwa, dlatego też pieniądze ze sprzedaży trafią w 25% do miasta, a 75% do skarbu państwa.

Przetarg odbędzie się w czwartek 29 kwietnia o godz. 10 w Urzędzie Miasta Gorzowa. Jeżeli ktoś chce wziąć udział w przetargu i kupić zabytkowy budynek, musi wpłacić wadium w wysokości 160 tys. zł do czwartku 22 kwietnia. Nabywca zobowiązany będzie do rozpoczęcia prac adaptacyjnych w terminie 3 lat od podpisania umowy oraz ich zakończenia w terminie 5 lat. Za każdy rok zwłoki na właściciela zostanie nałożona kara umowna w wysokości 50 tys. zł. 
Obecnie budynek ma przeznaczenie administracyjno-biurowe. Jednak inwestor może zmienić sposób użytkowania obiektu na funkcję mieszkalną, ale to wymaga zgody konserwatora zabytków.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości