Wiadomości

Zabytkowy budynek dawnego Archiwum Państwowego wystawiony na sprzedaż

16 kwietnia 2021, 17:00
Władze Gorzowa wystawiły na sprzedaż pusty i zaniedbany od lat budynek dawnego Archiwum Państwowego przy ul. Grottgera. Cena wywoławcza to 800 tys. zł. Jednak z uwagi na fakt, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, wylicytowana cena zostanie obniżona o 50%. Przetarg odbędzie się w czwartek 29 kwietnia.

W Gorzowie jest wiele zabytkowych budynków, które od lat stoją puste i niszczeją. Tak było w przypadku m.in. Willi Jaehnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich, która przez lata po prostu straszyło. Chociaż miasto miało pomysły na jej zagospodarowanie, to ostatecznie nic w tym kierunku nie zrobiło. Zabytkowy obiekt został sprzedany z 99-procentową bonifikatą na rzecz Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie i obecnie jest remontowany.

Aby zapobiec degradacji innych zabytkowych budynków w mieście, władze Gorzowa postanowiły wystawić na sprzedaż budynek po dawnym Archiwum Państwowym przy ul. Grottgera 24/25 na os. Staszica. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. zł. Jednak z uwagi na to, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, wylicytowana w przetargu kwota zostanie obniżona o 50%. Oznacza to, że jeżeli ktoś  wylicytuje budynek za 1 mln zł, to kupi go ostatecznie za 500 tys. zł. Co istotne, budynek przy Grottgera stanowi własność skarbu państwa, dlatego też pieniądze ze sprzedaży trafią w 25% do miasta, a 75% do skarbu państwa.

Przetarg odbędzie się w czwartek 29 kwietnia o godz. 10 w Urzędzie Miasta Gorzowa. Jeżeli ktoś chce wziąć udział w przetargu i kupić zabytkowy budynek, musi wpłacić wadium w wysokości 160 tys. zł do czwartku 22 kwietnia. Nabywca zobowiązany będzie do rozpoczęcia prac adaptacyjnych w terminie 3 lat od podpisania umowy oraz ich zakończenia w terminie 5 lat. Za każdy rok zwłoki na właściciela zostanie nałożona kara umowna w wysokości 50 tys. zł. 
Obecnie budynek ma przeznaczenie administracyjno-biurowe. Jednak inwestor może zmienić sposób użytkowania obiektu na funkcję mieszkalną, ale to wymaga zgody konserwatora zabytków.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości