Wiadomości

Hawelańska i Wełniany Rynek czekają na zmiany. Trzy firmy chętne na remont

8 kwietnia 2021, 13:00
fot. Anna Kluwak
Deptak przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek mają przejść całkowitą metamorfozę i stać się miejscem bardziej przyjaznym mieszkańcom. Do przetargu na przeprowadzenie prac zgłosiły się trzy firmy, których oferty przekraczają założony budżet. Jeżeli miasto zdecyduje dołożyć się brakujące pieniądze, to prace powinny zostać zrealizowane w ciągu 7 miesięcy.

Władze Gorzowa otworzyły właśnie oferty, które wpłynęły do przetargu na modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Inwestycja zakłada, że ul. Wełniany Rynek będzie nadal przejezdna, ale pierwszeństwo będą mieli piesi. Ponadto miejsca postojowe na tej ulicy zostaną zlikwidowane, a ich miejsce zajmą ogródki gastronomiczne. Całość uzupełni zieleń, drzewa oraz elementy małej architektury.

Na ten cel w budżecie przeznaczono 2 mln 595 tys. 547,43 zł. Z czego 2,4 mln z zakresu Urzędu Miasta Gorzowa i 195 tys. 547,43 zł z zakresu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jak się okazało, do przetargu zgłosiły się trzy firmy, wszystkie oferty przekraczają założony budżet.

Najtańszą ofertę złożyła firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe "Steinbudnex-J.M" ze Świdnicy na kwotę 3 mln 193 tys. 054,53. Następnie firma Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecza na kwotę 4 mln 11 tys. 588,47 zł. A także firma Gorem z Gdańska na kwotę 4 mln 71 tys. 822,13 zł.

Tym samym najtańsza oferta jest wyższa o 597 tys. 507,10 zł od założonego budżetu. Jeżeli miasto zdecyduje się rozstrzygnąć pozytywnie przetarg i dołożyć brakujące pieniądze, wówczas wykonawca będzie miał 7 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację wszystkich prac.

Jak zmieni się ul. Hawelańska i Wełniany Rynek?

Firma, która wygra przetarg będzie musiała zająć się robotami budowlanymi związanymi z modernizacją ul. Hawelańskiej i ul. Wełniany Rynek polegającej na przebudowie istniejącej nawierzchni deptaku ul. Hawelańskiej na odcinku od ul. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Wełniany Rynek, łącznie z placem wokół Studni Czarownic. A także przebudową ul. Wełaniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do Hawelańskiej.  onadto pracę obejmą przebudowę istniejącego odwodnienia, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego czy zjazdów. Ponadto wykonawca będzie musiał się zająć budową sieci wodociągowej wraz z wymianą istniejących przyłączy w granicy pasa drogowego. Istniejącą sieć wodociągową należy zlikwidować lub trwale zaślepić. 

Dodatkowo wykonawca będzie musiał dokonać nowych nasadzeń zieleni, a także ustawić nowe ławki, śmietniki, stojaki rowerowe i słupki blokujące wjazd pojazdów – będą to wysuwane słupki blokujące wjazd od strony Studni Czarownic, natomiast od strony deptaku przy ul. Sikorskiego zostanie zamontowana specjalna barierka uniemożliwiająca wjazd. Zlikwidowane zostaną miejsca postojowe od wysokości sklepu Kaczorek do studni czarownic - obecnie część miejsc jest i tak wyłączona za sprawą donic.

Natomiast w rejonie budynku nr 4a przy ul. Wełniany Rynek przewidziano kopertę dla osób niepełnosprawnych oraz jedną kopertę na wyłączność dla pojazdów zaopatrzenia na czas za i wyładunku do 15 minut. Miejsca parkingowe znajdą się natomiast na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek od strony ul. Sikorskiego. 

Według dokumentacji do której dotarł portal gorzowianin.com, na deptaku przy ul. Hawelańskiej zostaną wykonane wyniesione rabaty (2m na 2m), trwale związane z gruntem przeznaczone pod nasadzenia drzew. Przy ul. Wełniany Rynek powstanie ciąg pieszo-jezdny, bez wydzielenia jezdni. Ponadto przy ul. Hawelańskiej i ul. Wełniany Rynek zostaną przygotowane miejsca nasadzeń drzew bezpośrednio w gruncie (rabata 1,5m na 1,5m w poziomie chodnika wraz z ozdobną kratą wokół pnia drzew).


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości