• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Problemy z budową stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gorzowie

5 marca 2021, 09:51
fot. archiwum
Do końca ubiegłego roku miało powstać 30 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych łącznie w 60 punktów ładowania. Jednak ze względu na pandemię oraz wycofanie się jednej z firm, tak się nie stało. Termin budowy stacji został więc wydłużony.

Obecnie na terenie Gorzowa funkcjonują cztery stacje ładowania pojazdów elektrycznych z ośmioma punktami ładowania, które zostały wybudowane przez prywatne firmy - na terenie galerii handlowej Feeria, na stacji paliw BP przy ul. Kasprzaka, stacji paliw Orlen przy ul. Złotego Smoka oraz na terenie salonu BMW Bońkowscy przy ul. Kasprzaka. 

Z kolei w ramach realizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Gorzowie miały zostać wybudowane ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Według projektu na terenie miasta do 31 grudnia 2020 roku miało zostać wybudowanych 30 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wymagana ustawą minimalna liczba punktów ładowania, dla miasta takiego jak Gorzów, wynosi łącznie 60 sztuk. 

Jednak mamy początek marca, a zapowiadane stacje ładowania pojazdów elektrycznych nie powstały. - Obowiązek budowy brakujących stacji ładowania, zgodnie z brzmieniem Art. 64 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wypełnia operator systemu dystrybucyjnego, którym w przypadku Gorzowa Wielkopolskiego jest ENEA Operator. Pierwotny termin zainstalowania „ładowarek” do 31 grudnia 2020 roku ze względu na panującą sytuację pandemiczną został wydłużony, zapisami Art. 63 Tarczy antykryzysowej 4.0, do dnia 31 marca 2021 roku. Aktualnie trwają prace nad budową brakujących ogólnodostępnych stacji ładowania w naszym mieście. Według posiadanych przez Urząd Miasta informacji, wykonane zostały niezbędne przyłącza i rozdzielnie – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.  

Ponadto Urząd Miasta w związku z wycofaniem się Spółki PGE Nowa Energia z realizacji 10 stacji z 20 punktami ładowania zwrócił się do ministra klimatu i środowiska z prośbą o wskazanie dalszej drogi postępowania. Jednocześnie prowadzone są rozmowy z firmami, które mogą być zainteresowane budową „ładowarek” w miejsce po Spółce PGE Nowa Energia".

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości