Wiadomości

W Gorzowie powstanie „kalkulator drzew”?

3 marca 2021, 10:46
fot. archiwum
Radna Marta Bejnar-Bejnarowicz chce, aby Gorzów poszedł w ślady Wrocławia i stworzył „kalkulator nasadzeń zastępczych drzew”. To narzędzie za pomocą którego każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić ile drzew zostanie posadzonych w zamian za wycinkę np. pięciu drzew w centrum miasta.

Wycinka drzew, która towarzyszy każdej większej inwestycji w Gorzowie, zawsze wzbudza skraje emocje wśród mieszkańców. Tak było m.in. w przypadku wycinki drzew pod budowę hali widowiskowo-sportowej przy Słowiance czy wycinki przy ul. Walczaka i Zawackiej w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 22. Przy okazji każdej z tych inwestycji, gorzowianie dopytują się czy będą w zamian nasadzenia zastępcze. 

Dlatego też radna Marta Bejnar-Bejnarowicz zwróciła się do prezydenta Jacka Wójcickiego z interpelacją w sprawie utworzenia w naszym mieście „kalkulatora nasadzeń zastępczych”, czyli rozwiązania z którego od czerwca 2019 roku korzysta miasto Wrocław. 

- Jest to jasne i klarowne narzędzie (excel), które pozwala oszacować nasadzenia zastępcze w przypadku konieczności dokonania wycinek. Ponadto byłoby warto wskazać tereny miejskie, które mogłyby być miejscem nasadzeń - podkreśla Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Kocham Gorzów.

O co w tym wszystkim chodzi? Kalkulator wylicza ile trzeba nasadzeń zastępczych z uwzględnieniem wielkości obwodu wyciętego drzewa, miejsca wycinki i tego, gdzie miałoby zostać zlokalizowane nasadzenie zastępcze. Sprawdziliśmy ile trzeba byłoby nasadzań zastępczych według kalkulatora z Wrocławia w porównaniu do wycinki drzew w centrum miasta oraz poza centrum. Porównanie jest na przykładzie trzech obwodów pnia: 20-25 cm, 51-100 cm oraz 201-300 cm. Oczywiście dla Gorzowa, można by było stworzyć inny algorytm, który byłyby dopasowany do naszego miasta.

Za każde pięć drzew o obwodzie 201-300 cm wyciętych w centrum miasta trzeba byłoby zasadzić 22 drzewa, natomiast poza centrum byłoby to już 20 drzew. W przypadku wycinku drzew o obwodzie 51-100 cm, trzeba by było zasadzić 10 drzew w centrum oraz 9 drzew poza centrum miasta. Z kolei w przypadku najmniejszego obwodu 20-25 cm, nasadzenia zastępcze wynosiłyby odpowiednio 6 i 5 drzew.

Co na to Urząd Miasta Gorzowa? - Nasadzenia zastępcze odbywają się przy każdej inwestycji, gdzie była wycinka drzew. W Gorzowie nie było takiej inwestycji, w ramach które nie zostałyby posadzone nowe drzewa. Taki system wyliczania ile drzew powinno zostać zasadzonych w ramach nasadzeń zastępczych funkcjonuje w mieście, tylko nie jest on widoczny dla mieszkańców. Dlatego propozycja radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz jest warta rozważenia – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości